Aktuality

Kdo letos přijede? Činoherní scéna MdB přivítá na jevišti

čtvrtek 25. srpna 2022 v 19.30 hodin
SZERELMÜNK, KALOTASZEG, NAŠA LÁSKA
DUNA Művészegyüttes, Göncöl Zenekar, Maďarsko

pátek 26. srpna 2022 v 19.30 hodin

Skupina tanečního humoru VŠETEČNÍCI
s pořadem 17. STOROČIE 17:00
http://fosjanosik.cz/clanek/vsetecnici-bratislava

sobota 27. srpna 2022 ve 14.00 hodin
Letos vystoupí v pořadu DĚTI DĚTEM
cimbálová muzika ZUŠ Veselí nad Moravou a DTS Ondrášek
http://fosjanosik.cz/clanek/deti-detem

sobota 27. srpna 2022 v 19.30 hodin
v autorském pořadu Ivo Mikuše s názvem
http://fosjanosik.cz/clanek/o-frajeroch-a-frajerkach
O FRAJEROCH A FRAJERKÁCH se představí
Valašský soubor písní a tanců Vsacan, Vsetín
Folklorní soubor Cifra a cimbálová muzika Špica, Staré Město
Folklórny súbor Rozsutec, Žilina, Slovensko
Ženský sbor Repetilky, mužský sbor Staroměští mládenci za doprovodu cimbálové muziky Bálešáci, Staré Město celý článek

DUNA Müvészegüettes z Budapešti – Kalotaszeg, naše láska

„Posuzujeme-li sedmihradský Kalotaszeg podle toho, co vidíme z okna vlaku křižujícího toto území po celé jeho délce, můžeme dojít k závěru, že převážná část krajiny je jednotvárná, pustá, až smutná... naoko ponurá a melancholická. Ale vzduch je tu nádherně čistý a rozmanité linie kopců jsou ostré, siluety majestátné, barevné skvrny polí a luk na této rozvleklé zemi jsou zvláštně jedinečné. V této chladné a ostře vykreslené krajině si umělcovy oči jako na jemně komponovaném obrazu všimnou kontrastu s člověkem a s tím, co tu vytvořil.

Nikde jinde než v obrysech a barvách ocelově tvrdého a studeného kraje Kalotaszegu, nevynikal kalotasegský kroj se svými bílo-červenými, žlutými a černými barvami tak výrazně. Do světlého, ledově modrého nebe se ostře vypínají teplé, tmavě šedohnědé šindelem pokryté kostelní věže a střechy stavení vyčnívají nad sněhobílymi zdmi medzi zelenými lístím zahrad a lesů. Typické skvosty Kalotaszegu poskytují i dnes nevšední zážitek pro každého človeka se zdravýma očima a vnímavou duší“

Snad nikdo o tomto kraji nepsal krásněji a autentičtěji než Károly Kós – transylvánský spisovatel, architekt a etnolog. Pokud se člověk o Kalotaszeg zajímá hlouběji, nemůže mu uniknout odkaz na Kóse a jeho dílo. Tak tomu bylo i u nás, jeho bohatě vykreslené popisy se staly inspirativními zdroji k nově připravovanému programu.

Dlouhodobým cílem uměleckého souboru DUNA je zbavit lidový tanec své obvyklé žánrové stereotypizace a vytvářet komplexní tanečně-divadelní představení, která nesou známky autenticity, ale zároveň svým inovativním duchem a moderností využívají současné cross-overové prvky.

Režie: Zsolt Juhász
Hudba: Zoltán Dulai, László Kelemen, Andrea Navratil
Kostýmy: Rita Furik
Scéna: JuZso
Light design: Károly Lendvai
Animace a projekce: Bence Samu, Gáspár Hajdú, Tamás Lakos
Choreografie: Dezső Fitos, Enikő Kocsis, Zsolt Juhász, Gábor Mihályi

Zsolt Juhász – maďarský choreograf a pedagog, od roku 1999 působící jako choreograf a od roku 2007 jako umělecký vedoucí profesionálního souboru DUNA Müvészegüettes v Budapešti. Vystudoval Uměleckou střední školu a gymnázium v Szegedu, obor sochařství a Maďarskou vysokou školu tanečního umění v oboru pedagog lidového tance. Pravidelně pedagogicky působí v Evropě a zejména u krajanů v USA a Austrálii. Jako choreograf spolupracuje nejen s kolektivy v oblasti lidového tance, ale také s divadly a maďarskou televizí. Je držitelem několika maďarských kulturních ocenění stejně jako vyznamenání Maďarského záslužného kříže

www.dunamuveszegyuttes.hu

„Naše láska, Kalotaszeg, ......čtvrtek 25.8.2022 v 19:30

zpět

adresa:
Obřanská 646/13
Maloměřice, 614 00 Brno
tel: +420 724 803 290
email: brno@fosjanosik.cz
ID datová schránka: tbvh447