2. setkání generací VSPT JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ

3. setkání generací VSPT JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ připravujeme na sobotu 6. dubna 2019.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

2. setkání generací VSPT JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ

1. dubna 2017, od 19.30

Kulturní centrum Semilasso (Palackého tř. 126, Brno)

plakat-2017

plakát ke stažení v pdf zde:plakat Setkani Semilaso_A4

Po loňském úspěšném prvním ročníku Vás Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno za podpory MČ Brno-Královo Pole srdečně zvou na 2. setkání generací VSPT JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ. Společenský večer se uskuteční v sobotu 1. dubna od 19.30 v Kulturním centru Semilasso (Palackého tř. 126, Brno) pod záštitou starostky MČ Brno-Královo Pole Ing. Karin Karasové a je určen nejen bývalým a současným členům souboru, ale všem příznivcům folkloru a dobré zábavy. Na setkání Vám k tanci a poslechu bude hrát cimbálová muzika VUS ONDRÁŠ a Panorama Band. Program zpestří vystoupení bývalých členů VSPT JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ.

VSTUPNÉ

Vstupenka s místenkou: 300 Kč, pro členy FOS JÁNOŠÍK Brno 250 Kč

Předprodej probíhá od 1. 3. ve FOS JÁNOŠÍK Brno, Štefánikova 53a Brno v pondělky od 13 do 19 hodin a v úterky až čtvrtky od 8 do 15 hodin nebo dle dohody na 973 442 820, 604 853 801 a hurakova@volny.cz

1 23

4 56

Zpravodaj

 

5/2016

 

XIX. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA 2016

22. 6.-8. 7. 2016, BRNO

plakat_FSC_2016

V období od 22. června do 8. července se v Brně uskuteční celkem 6 folklorních večerů plných lidové hudby, zpěvu a tance. Diváci 19. ročníku letních folklorních večerů F SCÉNA 2016 se mohou těšit nejen na domácí Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, ale také na polský soubor Poligrodzianie z Poznaně, Brněnský Valášek nebo Soubor písní a tanců Olšava z Uherského Brodu.

Pořadateli F SCÉNY 2016 jsou Československá obec legionářská a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno a uskuteční se pod záštitou Petra Vančury, státního tajemníka Ministerstva obrany ČR a Petra Vokřála, primátora statutárního města Brna.

Zahájení 19. ročníku letních folklorních večerů F SCÉNA 2016 proběhne kde jinde, než na nádvoří hradu Špilberk. Zahájení se uskuteční ve středu 22. června ve 20.30 a již tradičně bude patřit domácímu Vojenskému uměleckému souboru ONDRÁŠ, který vystoupí s představením celého souboru. Diváci se mohou těšit jak na tance velkých, tak malých forem, hudební čísla orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru a v programu budou úplně nová čísla. V zahajovacím představení vystoupí také první host F SCÉNY, polský soubor Poligrodzianie z Poznaně, který zpracovává různé národopisné regiony Polska.

Všechny další večery se budou konat na nádvoří Staré radnice od 20.00. Ve čtvrtek 23. června vystoupí poprvé na prknech F SCÉNY Národopisný soubor Brněnský Valášek, který zpracovává folklor severní Moravy – Valašska. Společně s Brněnským Valáškem opět vystoupí poznaňský soubor Poligrodzianie. V dalším týdnu ve středu 29. června přijede do Brna Soubor písní a tanců Olšava z Uherského Brodu, který se věnuje především Slovácku. Den nato už bude patřit opět Vojenskému uměleckého souboru ONDRÁŠ, který si pro tento den připravil tanečně-hudební představení malých forem Taneční miniatury. S F SCÉNOU se rozloučíme v posledním týdnu ve čtvrtek a pátek 7. a 8. července s celosouborovým programem VUS ONDRÁŠ U vás o nás.

 

 

PROGRAM

Středa 22. června, 20.30, nádvoří hradu Špilberk

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ (program celého souboru) a POLIGRODZIANIE (Polsko, Poznaň)

Čtvrtek 23. června, 20.00, nádvoří Staré radnice

Národopisný soubor BRNĚNSKÝ VALÁŠEK a POLIGRODZIANIE (Polsko, Poznaň)

Středa 29. června, 20.00, nádvoří Staré radnice

Soubor písní a tanců OLŠAVA (Uherský Brod)

Čtvrtek 30. června, 20.00, nádvoří Staré radnice

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ – Taneční miniatury

Čtvrtek 7. a pátek 8. července, 20.00, nádvoří Staré radnice

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ – U vás o nás

 

VSTUPNÉ 150 Kč

Sleva 20 % platí pro členy FOS JÁNOŠÍK Brno, zaměstnance MO ČR, seniory, držitele průkazu TP, ZTP, žáky a studenty. Děti do 12 let vstup zdarma.

Výtěžek z každé prodané vstupenky ve výši 30 % bude připsán ve prospěch sbírky vypsané Československou obcí legionářskou na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Vojenské nemocnice-LDN v Olomouci.

PŘEDPRODEJ

Turistické informační centrum města Brna: Radnická 2, 542 210 863, vstupenkybrno@ticbrno.cz

FOS JÁNOŠÍK Brno: Štefánikova 53a, 730 892 165, brno@fosjanosik.cz

 

Projekt je realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Pod záštitou Ing. Petra Vančury, státního tajemníka Ministerstva obrany ČR a Ing Petra Vokřála, primátora statutárního města Brna.

Za umělecké podpory Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ.

Na zahajovací koncert 22. 6. na Špilberku je možno využít bezplatné kyvadlové přepravy firmou CARent od 19 do 20.45 z ul. Husova (naproti hotelu International).

fosjanosik.cz

vusondras.cz

 

ÚČINKUJÍCÍ

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je poloprofesionální umělecké těleso, které se věnuje prezentaci bohaté lidové kultury České republiky prostřednictvím hudby, zpěvu a tance, zachovává lidové tradice a buduje povědomí o kulturním dědictví našeho národa. Sídlí v České republice - městě Brně a jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR.

Soubor se skládá ze tří uměleckých částí – orchestru lidových nástrojů, taneční skupiny a dívčího pěveckého sboru. Svoji historii začal psát již v roce 1954 a patří ke špičkám ve svém oboru. Dramaturgie VUS ONDRÁŠ se zaměřuje na jevištní zpracování národopisného materiálu etnografických oblastí České republiky, inspiraci však hledá i v lidové kultuře sousedních národů či ve zcela jiných uměleckých žánrech.

vusondras.cz

 

Folklorní soubor POLIGRODZIANIE

Folklorní soubor Poligrodzianie pochází z Polska, města Poznaň. Byl založen v roce 1973 a je jedním z nejvýznamnějších nositelů polského kulturního dědictví. Ve svých číslech zpracovávají různé národopisné regiony Polska. Soubor navštívil 60 zemí světa a zcestoval přes milion kilometrů na jejich více než 110 zahraničních cestách (např. Izrael, Malta, Malajsie, Jižní Korea, Čína, Irsko, Mexiko, USA, Indie, ad.). Vyhráli mnoho mezinárodních cen na pěti kontinentech.

poligrodzianie.pl

 

Národopisný soubor BRNĚNSKÝ VALÁŠEK

Brněnský Valášek zpracovává folklor oblasti severní Moravy – Valašska a předává svým členům tradiční kulturu, kterou do Brna přinesli a s láskou pěstovali rodáci z Valašska v minulých staletích. Byl založen v roce 1975 a po celou dobu své existence je aktivní součástí kulturního dění v Brně. Dnes stosedmdesátičlenný soubor za dobu svého působení vychoval řadu tanečníků, muzikantů i zpěváků. Členská základna zahrnuje tanečníky od čtyř let až po dospělé členy a tři cimbálové muziky.

Kromě běžných vystoupení připravuje Brněnský Valášek jarní a vánoční komponované programy v některém z brněnských divadel. Pravidelně pořádá akci Setkání souborů - Folklór bez hranic, při které představuje brněnskému publiku spřátelené domácí i zahraniční folklorní kolektivy. Soubor reprezentuje Jihomoravský kraj i město Brno v České republice a každoročně i na festivalech v zahraničí. Pravidelně je úspěšný v postupových přehlídkách dětských folklorních souborů.

Na F SCÉNĚ vystoupí členové nejstarší věkové kategorie tanečníků a muzikantů, kteří už sice vyrostli z dětské kategorie, ale k radosti vedení Brněnského Valášku i diváků v souboru nadále zůstávají a naplno působí.

brnenskyvalasek.cz

 

Soubor písní a tanců OLŠAVA

Soubor z Uherského Brodu byl založen v roce 1951, kdy se v Brodě znovu obnovil Slovácký krúžek a dostal jméno podle řeky Olšava. Původní repertoár Olšavy vycházel ze sběratelské činnosti členů souboru. Na základě těchto zápisů pak vznikla další hudební a taneční čísla, která jsou i dnes součástí programu. Taneční program Olšavy tvoří široká škála tanců párových z Uherského Brodu a jeho okolí, tance mužské a dívčí. Pro zpestření zařadila Olšava do svého repertoáru i několik tanců slovenských. Součástí souboru je cimbálová muzika a taneční složka.

olsava.cz


1/2016

1. SETKÁNÍ GENERACÍ VSPT JÁNOŠÍK A VUS ONDRÁŠ

 

 Srdečně Vás všechny zveme na společenský večer 1. setkání generací VSPT Jánošík a VUS Ondráš. Zvaní jsou úplně všichni, nejen bývalí a současní členové. 

Přijďte se pobavit 18. března od 19.30 v KC Semilasso v Brně

K tanci bude hrát Panorama Band a Cimbálová muzika VUS Ondráš a vystoupí PULS Chlastáš.

 plakat Setkani Semilaso_A5

Záštitu převzala starostka MČ Brno-Královo Pole Ing. Karin Karasová.

Vstupenka s místenkou činí 300 Kč (pro členy FOS Jánošík 220 Kč)

Předprodej od 1. 2. ve FOS Jánošík Brno, Štefánikova 53a Brno

PO 13-19 h

ÚT-ČT 8-15 h

tel.: 730 892 165, 604 853 801

e-mail: hurakova@volny.cz 

 

 

 


12/2015

F SCÉNA 2016

Již nyní Vás zveme na F SCÉNU 2016!

FSC2016_letacek_cj

 


11/2015

NESEME VÁM TU NOVINU

Vánoční koncert Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ

21. prosince v 18.00, Červený kostel Brno

 

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ již tradičně připravuje pro období adventu šňůru koncertů, letos pod názvem Neseme vám tu novinu. Vrcholem bude koncert v Brně, na který si mohou diváci přijít vychutnat vánoční atmosféru v pondělí 21. prosince 2015 od 18 hodin v Červeném kostele na Komenského náměstí, vstup je volný.

Koncert Neseme vám tu novinu bude uveden také v Olomouci, Jincích, Praze a Ždánicích.

9. prosince - 17.00 - OLOMOUC - Dům armády

11. prosince - 18.30 - JINCE - Posádkový dům armády

17. prosince - 13.00 - PRAHA - kostel sv. Jana Nepomuckého (kapacita omezena, více info B. Choreň: 724 605 242)

18. prosince - 17.00 - ŽDÁNICE - Kulturní dům

Hlavním aktérem koncertů je orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ s vedoucím a primášem Jaromírem Kučerou, a také neodmyslitelný dívčí sbor. Velkou část lidových adventních a vánočních písní upravil Martin Kovář, ovšem zazní i skladby z jiného soudku, jako například Gabrielův hoboj Ennia Morriconeho. Tvůrci koncertu Neseme vám tu novinu sestavili program tak, aby divákům skrze jednotlivá čísla nejen odvyprávěli vánoční příběh, ale přivedli je k zamyšlení a zastavení v této hektické době a vtiskli do jejich myslí krásnou a nevšední atmosféru vánočních svátků.

Video Vánoce se blíží ZDE

plakat_vanoce2015


9/2015

Benefiční koncert Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ V proměnách času rozezněl divadlo Reduta v Brně

 

V pátek 25. září se divadlem Reduta v Brně rozezněla hudba Orchestru lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Záštitu nad akcí převzali Ing. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna a brig. gen. prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D., rektor Univerzity obrany, který koncert poctil svojí návštěvou. Pořadateli byli Československá obec legionářská a Folklorní sdružení Jánošík Brno.

Koncert V proměnách času nabídl posluchačům porovnání hudební tvorby VUS ONDRÁŠ jak šel čas. První polovina koncertu byla věnována významné osobnosti souboru, panu Jaroslavu Juráškovi, který byl dlouholetým uměleckým vedoucím, ale také hudebním aranžérem a v den koncertu by oslavil 90 let. Zazněly tedy jeho hudební úpravy, například Myjavský tanec, Hory sa čerňajú, Letěl, letěl roj, Poludnie, poludnie a další. V číslech vystoupili významní zpěváci lidových písní jako Dušan Holý, Vlasta Grycová, Eva Osičková, Kristýna Daňhelová, Jiří Miroslav Procházka nebo sbor Staroměstští mládenci.

Druhá polovina pak byla přehlídkou současného repertoáru orchestru v hudebních úpravách Jiřího Gužíka, Miroslava Kolacii, Martina Kováře, Pavla Šafaříka či Jaromíra Kučery a Antonína Špačka. Čísla druhé poloviny rozhodně nenechala diváky v klidu: Smutní večer neveselí - krásné zpěvy dívčího sboru, Okolo Trnavy - cimbálová smršť v podání Jiřího Gužíka, Daleko, široko – lyrická píseň interpretovaná Lenkou Mrlinovou, Ej, nad Brezovú – houslové variace Lukáše Bednaříka, Pavla Koplíka a Matěje Koupy a na závěr Putování zbojníků, které příhodně začíná zpěvem Ondráš, Ondráš... To vše pod vedením primáše Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ Jaromíra Kučery.

Oživení koncertu dodala i taneční skupina, která doprovodila dvě čísla svým tancem a nezapomenutelní byli i průvodci tímto večerem – Monika Brindzáková a David Pavlíček, kteří si hráli s časem, metronomem a prozkoušeli diváky i muziku s elegantním vtipem. Po skončení účinkující pozvali diváky do foyer divadla na sklenku vína a malé občerstvení, což bylo příjemnou tečkou tohoto krásného večera.

 

Díky tomuto koncertu mohl VUS ONDRÁŠ opět pomoci sbírce na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány 15 % z prodaných vstupenek, děkujeme všem divákům koncertu.

 


9/2015

V proměnách času - hudební koncert VUS ONDRÁŠ

Hudební koncert nazvaný V PROMĚNÁCH ČASU se uskuteční v divadle Reduta v Brně 25. září 2015 od 19 hodin.

Diváci se mohou těšit na Orchestr lidových nástrojů a dívčí sbor VUS ONDRÁŠ, a také hosty Vlastu GrycovouDušana HoléhoKristýnu Daňhelovou, Evu Osičkovou, Jiřího Miroslava Procházku nebo sbor Staroměstští mládenci. Koncert V proměnách času chce posluchačům ukázat, jak se Ondráš po hudební stránce měnil v průběhu let - zavzpomínáme tedy na Jaroslava Juráška, hudebního skladatele a dlouholetého uměleckého vedoucího VUS ONDRÁŠ, který by letos oslavil 90 let, ale také se zaměříme na současný repertoár orchestru a z hudebních aranžérů, kteří utváří dnešní tvář orchestru, můžeme jmenovat např. Jiřího Gužíka, Miroslava Kolaciu, Martina Kováře a další.

Koncert se uskuteční pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála a rektora Univerzity obrany brig. gen. prof. Ing. Bohuslava Přikryla, Ph.D. a zafinanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Pořadateli koncertu jsou Československá obec legionářská a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno.

Koncert je benefiční, výtěžek z prodaných vstupenek ve výši 15 % bude připsán ve prospěch sbírky Československé obce legionářské na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Olomouci.

Vstupné 280 Kč

Předprodej vstupenek probíhá přes prodej Národního divadla Brno - Dvořákova 11, tel: 542 158 120, e-mail: obchodni@ndb.cz nebo ONLINE

Ohledně doprodeje vstupenek na večerní pokladně v den koncertu kontaktujte přímo paní Hurákovou - hurakova@vusondras.cz, 604 853 801.  

 

Reduta_plakat_web_m

 


6/2015

XVIII. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA 2015

25. června-10. července 2015

Brno, nádvoří hradu Špilberk a Staré radnice

Letošní XVIII. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA 2015 bude patřit Vojenskému uměleckému souboru ONDRÁŠ a jeho hostům. V průběhu tří týdnů od 25. června do 10. července vždy ve čtvrtek a pátek se uskuteční celkem šest večerů věnovaných folkloru v příjemném prostředí nádvoří hradu Špilberk a Staré radnice v Brně.

F SCÉNA 2015 bude zahájena tradičně na nádvoří hradu Špilberk ve čtvrtek 25. června novým představením Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ Příběh zbojníka. Toto lidové taneční divadlo v režii Martina Packa mělo premiéru 2. května letošního roku ve vyprodaném Janáčkově divadle a díky velkému diváckému zájmu se dočká ještě jedné reprízy v Brně právě na F SCÉNĚ. Před Příběhem zbojníka se představí ještě Dětské taneční studio Ondrášek, které je jedním z hostů letošní F SCÉNY. Všechna další představení již budou uvedena na nádvoří Staré radnice. Pátek 26. června se budou moct diváci těšit na společné představení ONDRÁŠE s hudebně-tanečním programem malých forem a Dětského tanečního studia Ondrášek.

Třešničkou letošní F SCÉNY jsou ve druhém týdnu jedinečné koncerty Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ a dalšího hosta – Pacora Tria, které by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít. Slovenské Pacora Trio je seskupení tří vynikajících muzikantů – houslisty Stano Palúcha, cimbalisty Marcela Comendanta a kontrabasisty Róberta Ragana. Jejich hudba je postavená na prolínání jazzu a folkloru, podbarvená prvky vážné hudby. Nejen na Slovensku, ale i v zahraničí se těší velkým úspěchům, spolupracují s různými tělesy, mimo jiné i s Filharmonií Brno, zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů, Slovenskou filharmonií, SĽUKem a dalšími. Ve třetím týdnu F SCÉNU uzavře VUS ONDRÁŠ se svým programem celého souboru.

Vstup na všechna představení je volný, kapacita hlediště je však omezena. Na každém večeru bude možné přispět do připravené kasičky na sbírku vypsanou Československou obcí legionářskou na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Olomouci.

Pořadateli XVIII. letních folklorních večerů jsou Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ a Folklorní sdružení Jánošík Brno, za spolupořadatelství Československé obce legionářské, Turistického informačního centra města Brna a Muzea města Brna. F SCÉNA 2015 se koná pod záštitou Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje a předsedy Asociace krajů ČR, a Petra Vančury, státního tajemníka Ministerstva obrany ČR. Akce je realizována za finanční podpory Jihomoravského kraje.

 

PROGRAM

hrad Špilberk

čt 25. 6.

20.00 DTS Ondrášek

20.30 VUS ONDRÁŠ – Příběh zbojníka

 

Stará radnice (vždy od 20.00)

pá 26. 6.

VUS ONDRÁŠ – program malých forem

a DTS Ondrášek

čt 2. a pá 3. 7.

Orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ

a Pacora Trio

čt 9. a pá 10. 7.

VUS ONDRÁŠ – program celého souboru

 

VSTUP ZDARMA (kapacita hlediště omezena)

 

Pořadatelé: Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ a Folklorní sdružení Jánošík Brno

Spolupořadatelé: Československá obec legionářská, Turistické informační centrum města Brna, Muzeum města Brna

Účinkují: Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, Dětské taneční studio Ondrášek, Pacora Trio

Záštitu převzali: JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a předseda asociace krajů ČR, a Ing. Petr Vančura, státní tajemník Ministerstva obrany ČR.

Projekt je realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje.

Akce je benefiční, na každém představení bude možné přispět do připravené kasičky na sbírku vypsanou Československou obcí legionářskou na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Olomouci.

Bezplatná kyvadlová přeprava na hrad Špilberk 25. 6. od 19 do 20.45 je zajištěna z ulice Husova (naproti Hotelu International).

Videoupoutávky k představení Příběh zbojníka:

https://www.youtube.com/watch?v=7mZ8aV4gKu0

https://www.youtube.com/watch?v=ESKDw1IbXI0

 

https://www.youtube.com/watch?v=oKyOSHagcLo

Gabriela Ševčíková


6/2015

Rozloučili jsme se s Rožnovskou valaškou

Festival Rožnovská valaška se se svými diváky a příznivci rozloučil akcí nazvanou Dozvuky Rožnovské valašky, která se uskutečnila první víkend v červnu, kde jinde než v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Hlavním účinkujícím byl pořadatel Dozvuků Rožnovské valašky – Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, který byl tradiční součástí programu po celých 21. ročníků festivalu Rožnovská valaška a také Dětské taneční studio Ondrášek, které odstartovalo program Dozvuků v sobotu 6. června v 15 hodin pořadem My jsme děti veselé. Volnou chvíli mezi odpoledním a večerním programem si mohli návštěvníci zkrátit v areálu u rybníčku s Duem GraŽ. O půl deváté večer pak diváci zcela zaplnili komorní amfiteátr a netrpělivě čekali, až začne první repríza nového představení VUS ONDRÁŠ Příběh zbojníka. Vůbec poprvé byl program uveden ve venkovním prostředí. Toto lidové taneční divadlo v režii Martina Packa sklidilo divácké nadšení, účinkující o tom přesvědčil vysloužený potlesk ve stoje.

V neděli proběhl tradiční dětský den a ve 14.30 začal dvou a půl hodinový pořad Rozloučení s valaškou s Vojenským uměleckým souborem ONDRÁŠ. V rámci několika tematických bloků, za průvodního slova Tomáše Grosse a Petra Farmačky, mohli diváci zavzpomínat na festival Rožnovská valaška a snad i někteří nostalgicky zamáčkli slzu, protože pro mnohé byl tento festival srdcovou záležitostí. První Rožnovská valaška se uskutečnila v roce 1993. Účastnily se dětské i dospělé soubory spolupracující s armádou a ještě tehdy tyto soubory zpracovávaly převážně slovenský folklor a postupně se začalo přecházet k českému. Tento přechod měl znázornit první blok pořadu Rozloučení s valaškou, který začal číslem Myjavskí kohúti a následovala čísla moravská a česká, jako např. Valašské točené nebo Dokolečka dokola. Významnými pořady v historii Rožnovské valašky byly také hudební koncerty, v rámci kterých účinkovala společně s Orchestrem lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ celá řada významných osobností a hudebních těles – namátkou např. Luboš Holý, Miro Dudík, Martin Hrbáč, Vrchárský orchester, Diabolské husle, Nebeská muzika, Musica Folklorica a další. Proto, jako alespoň malá připomínka, nechyběl ani čistě hudební blok, kde se předvedl orchestr a dívčí sbor VUS ONDRÁŠ s čísly např. Daleko široko či Svatební žalování. Protože se k folklornímu festivalu přidala také přehlídka skupin historického šermu, nemohli být ani oni opomenuti. Skupiny historického šermu připomněli tanečníci VUS ONDRÁŠ šavlovým tancem z představení Příběh zbojníka. Moderátoři nezapomněli ani na velkolepé pořady na amfiteátru na stráni, kde Ondráš oslavil několik svých výročí se vzpomínkovými programy, ale také uvedl představení, jako Příběhy tancem vyzpívané, Čertovinky nebo Dvanáctero. Festival hostil také významné soubory, např. Lúčnica, SĽUK, Honvéd, Hradišťan a mnohé další. V průběhu historie festivalu bylo rovněž vytvořeno několik neopakovatelných pořadů, třeba O tom, co bude potom… Těmto alternativním pořadům patřil třetí blok, který odstartovalo legendární Taxi z pořadu Rande naslepo. Následovala interpretace písně Slunečnice, tanec Čert a Káča nebo oblíbené Cti rytmus i hlas múz. Několikrát na Rožnovské valašce moderátoři s diváky cvičili, a to doslova – toto „cvičení“ tedy nemohlo chybět ani při pořadu Rozloučení s valaškou. Rožnovská valaška byl festivalem mezinárodním. Na zahraniční soubory jsme zavzpomínali v dalším bloku čísly Av ke mande čhaje či Pohlednice ze Sedmihradska. Protože neodmyslitelné místo patřilo také dětem, vzpomeňme třeba na soutěž dětských zpěváčků – Trylky Jaroslava Juráška, připomněli jsme si je vystoupením Dětského tanečního studia Ondrášek. V posledním bloku si mohli diváci vychutnat pěvecké číslo Smutný večer neveselý, hudební číslo Ondrášovská suita, které je koláží hudebních čísel za posledních 20 let Ondráše a bylo k poslechu teprve po druhé. Na závěr nesmělo chybět kultovní číslo Po myjavsky a snad aby diváci a účinkující neodešli smutní, a protože když něco končí, něco nového začíná, zakončily se definitivně Dozvuky Rožnovské valašky písní Proč bysme veselí nebyli.

 

Ačkoliv program Dozvuků Rožnovské valašky čítal oproti Rožnovské valašce pouze tři pořady na komorním amfiteátru a také chyběly tuzemské a zahraniční soubory, přesto přilákal na 1600 diváků. Velké poděkování patří nejen pořadatelům Vojenskému uměleckému souboru ONDRÁŠ, ale také spolupořadatelům Valašskému muzeu v přírodě a městu Rožnov pod Radhoštěm, díky kterým se tento skvělý víkend mohl uskutečnit.

Gabriela Ševčíková


5/2015

Festival Rožnovská valaška končí

Po 21. ročnících končí v Rožnově pod Radhoštěm jeden z nejvýznamnějších festivalů – Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška. Ve dnech 6.-7.6.2015 se tak v areálu Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě uskuteční dvoudenní pořad nazvaný „Dozvuky Rožnovské valašky“.

Více než dvě desetiletí patřil MAFF Rožnovská valaška ke stabilním programovým bodům Valašského muzea v přírodě. V letošním roce se ale již tento velmi oblíbený a atraktivní festival v plné podobě známé z předchozích ročníků neuskuteční. „Důvodem zrušení Rožnovské valašky pořadatelem, tedy Armádou České republiky, je změna podmínek pro pořádání festivalu, které by vedly k razantnímu zvýšení nákladů na jeho realizaci. Jsou jimi např. výpadek spolupořadatelství Folklorního sdružení České republiky či snížení finančně dostupných ubytovacích kapacit v Rožnově,“ uvedla dosavadní ředitelka festivalu Blanka Majkusová

Ve dnech 6.-7. června se tak uskuteční „pouze“ dvoudenní akce nazvaná Dozvuky Rožnovské valašky. Pořadatelem bude Vojenský umělecký soubor Ondráš. „Na sobotu 6. června jsme připravili vystoupení dětského tanečního studia Ondrášek s pořadem My jsme děti veselé. Večer ve 20,30 se diváci mohou těšit na první reprízu lidového tanečního divadla VUS Ondráš Příběh zbojníka, které bude pod širým nebem uvedeno vůbec poprvé,“ uvedl ředitel VUS Ondráš Aleš Krkoška. „Neděle 7. 6. bude dopoledne ve znamení tradičního dětského dne v městském parku a odpoledne se s festivalem Rožnovská valaška rozloučíme závěrečným programem,“ doplnil Aleš Krkoška.

Rožnov pod Radhoštěm, 21. 5. 2015

Tomáš Gross  


5/2015

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ vystoupil v rámci veletrhu IDET 2015

Ve dnech 19.-21. května probíhal na brněnském výstavišti Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2015, který je významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě se silnou mezinárodní účastí vystavovatelů a odborných návštěvníků. Největším vystavovatelem bylo Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR. V rámci doprovodného programu nemohl chybět ani Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Ministerstva obrany ČR, který se představil ve čtvrtek 21. května s hodinovým hudebně-tanečním programem malých forem Živá kronika, který přilákal kolemjdoucí návštěvníky veletrhu všech věkových kategorií i národností.

 

Gabriela Ševčíková

Brno, 21. 5. 2015


5/2015

VUS Ondráš reprezentoval Českou republiku na výstavě EXPO 2015 v Miláně

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ měl možnost reprezentovat Jihomoravský kraj a město Brno na světové výstavě Expo v neděli 17. května. Hned v úvodu dne byla za doprovodu muziky a asistence tanečnic slavnostně otevřena expozice „Hospodaření s vodou‘‘ za účasti představitelů Jihomoravského kraje. Český pavilon se po celý den těšil velké návštěvnosti. Návštěvníky přilákala lidová hudba a tanec, která se rozléhala po okolí. Expo hostí celkem 145 krajin světa, takže mezi diváky byly různé národnosti – od Italů, Japonců, Brazilců, Thajců až po Katarce. VUS Ondráš se staral o program až do večerních hodin a dokázal všechny zaujmout, což diváci odměnili svým potleskem a spokojeným úsměvem.

V pondělí 18. května proběhlo v Českém centru slavnostní setkání zástupců Jihomoravského kraje a města Brna s představiteli Lombardie a města Miláno, novináři a dalšími hosty. O kvalitní hudební a kulturní doprovod se opět postarali muzikanti a tanečníci z Ondráše.

Ředitelka Českého centra Radka Neumannová se vyjádřila: „Moc děkujeme VUS Ondráš za skvělé vystoupení v rámci prezentace jižní Moravy a města Brna v Miláně. Doufáme, že se budeme moci ještě v Itálii potkat.“

Brno, 20. 5. 2015

Diana Putalová


5/2015

ŽIVÁ KRONIKA V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU

Dne 7. května 2015 se v Náměšti nad Oslavou uskutečnila slavnost konaná u příležitosti 70 let od ukončení II. světové války. Slavnost zahájil nástup vojáků 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Lidé si také připomněli příjezd prvního rudoarmějce na motocyklu přes historický kamenný most stejně jako před 70 lety. Místní si mohli prohlédnout například vojenskou techniku Veterán vehicle clubu z Březníka. Této slavnosti se také účastnil Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, který se představil se svým programem malých forem s názvem Živá kronika a svým vystoupením na Masarykově náměstí přispěl ke zpestření oslav.

 

Jana Měchurová

Brno, 11. 5. 2015


5/2015

Příběh zbojníka: nový celovečerní divadelní pořad Vojenského uměleckého souboru Ondráš

Premiéra představeni Příběh zbojníka Vojenského uměleckého souboru Ondráš, která se konala 2. 5. 2015 v brněnském Janáčkově divadle, byla benefičním představením ve prospěch Československé obce legionářské, která pečuje o válečné veterány. Představení bylo vyprodáno za pouhých 16 hodin od zahájení předprodeje.

Protože v průběhu nastudování Příběhu zbojníka došlo v souboru k velké generační výměně, před zcela zaplněným divadlem se mnohým příznivcům souboru poprvé představila nová taneční skupina. O to větší očekávání bylo v publiku - řada diváků prošla souborem a v režii právě Martina Packa nastudovala úspěšné představení Čertovinky, které byly vyhledávaným pořadem souboru v letech 2004 - 2007. Tanečníci, dívčí sbor i muzikanti se pustili do náročného úkolu s obrovským elánem a publikum již po prvním obrazu odměňovalo účinkující hlasitými projevy a nadšenými potlesky.

Nutno říci, že v taneční skupině vyrůstá nová generace nadaných sólistů, v titulních rolích se představili Žofia Koščová a Tomáš Habarta. Nové tváře a hlasy se objevily také v dívčím sboru. Sbor je intonačně jistý, temperamentní, děvčata jsou zapojena do choreografií – statisté v pojetí Martina Packa neexistují.

Komediální talent je třeba ocenit také u tria muzikantů, kteří vystupují na pódiu, a s neskrývaným gustem baví publikum. Orchestr lidových nástrojů vedený kapelníkem a bravurním primášem Jaromírem Kučerou pečlivě nastudoval náročné partitury a spolehlivě a přesně reagoval na dění na jevišti.

Narozdíl od předchozích celovečerních představení Ondráše (Čertovinky, 2004 a Dvanáctero, 2010), která jsou pásma tanečních a hudebních čísel, je Příběh zbojníka tanečním divadlem s uzavřeným dějem v šesti obrazech.

Příběh zbojníka zpracovává lidové pověsti, kde nechybí láska, přátelství, zrada, ale také pracuje s historickými událostmi, kdy se války mocných dotkly osudů prostých lidí žijících v regionech Čech a Moravy.

Proto se v příběhu objeví narukování do armády, válka, dezerce a zboj. Choreografové vytvořili tance i na pozadí lidových zvyků a obřadů při masopustu, pouti nebo svatbě, hudební tvůrci vedeni hudebním dramaturgem pořadu Jiřím Gužíkem propojili původní lidové písně a tance komponovanou hudbou inspirovanou motivy, které se v nich objevují. Nádherné kostýmy navrhla Eliška Lupačová – Ondráčková.

Režisér Martin Pacek pak důmyslným propojením zmíněných prvků vytvořil taneční divadlo, kde jsou lidové písně a tance prostředkem k vyjádření děje, který je srozumitelný a nadčasový. Také proto se soubor jistě může těšit na to, že Příběh zbojníka zaujme nejen milovníky původního folkloru, kteří tvůrcům snad odpustí překvapivý závěr příběhu.

Soubor má v plánu představit Příběh zbojníka v řadě divadel, ale také na folklorních festivalech, mimo jiné v Rožnově pod Radhoštěm, ve Strážnici, v Praze a dalších místech. Proto je scéna Jaroslava Milfajta navržena pro soubor hostující na rozmanitých jevištích: jednoduše a účelně, přesto po přestavbě mezi obrazy funguje vždy přesvědčivě jako nové prostředí děje.

Příběh zbojníka stojí za to vidět, možná přijede právě k vám. V Brně se připravuje ještě jedno provedení, sledujte program letního festivalu F SCÉNA 2015. 

Jiří Mottl

Brno, 4. 5. 2015


5/2015

premiéře PŘÍBĚHU ZBOJNÍKA

tleskalo ve stoje vyprodané janáčkovo divadlo

Zbojník Ondráš prožil na jevišti svůj první příběh 2. května 2015 v Janáčkově divadle. Premiéra nového programu Vojenského uměleckého souboru Ondráš pod názvem Příběh zbojníka sklidila potlesk ve stoje. Soubor tímto představením završil oslavu svého šedesátého výročí. Ještě než zazněly první tóny představení, byli v rámci připomenutí 70. výročí ukončení 2. světové války vyznamenáni váleční veteráni čestnými pamětními odznaky ministra obrany ČR. Záštitu nad představením převzal ministr obrany Martin Stropnický a primátor města Brna Petr Vokřál. Na jevišti diváky uvítal náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta z pověření ministra a Karla Hofmannová pověřená primátorem.

Sobotní představení bylo výsledkem tříleté práce souboru i externích umělců. Na tvorbě programu se podílel celý soubor – tedy profesionální i amatérská složka a spolu s nimi i řada osobností, dohromady tedy na 80 lidí. Celá příprava probíhala pod taktovkou režiséra Martina Packa. Na tvorbě choreografií se podíleli Hana Achilles, Rudolf Danajovič, Jan Malík, Martin Pacek a Ervín Varga. Hudbu k příběhu zaranžovali v čele s Jiřím Gužíkem Jiří Mottl, Milan Puklický, Zdeněk Vejvoda a Róbert Lacko. Spolupracovali také umělci z Městského divadla Brno – kostýmy vytvořila Eliška Lupačová-Ondráčková a scénu připravil Jaroslav Milfajt.

Příběh zbojníka autoři popisují jako taneční divadlo. Ztvárnili v něm příběh o lásce, ve kterém však nechybělo napětí ani překvapení. Představení o šesti obrazech zavítalo do regionů Lašska, Valašska, do jižních Čech, ale také do Maďarska. Tím posledním „regionem“ pak bylo zbojnické nebe, kam se hlavní hrdina na závěr dostal. Nový program tak spojil tradiční lidové tance s uměleckým jevištním projevem. O úspěchu ztvárnění zbojníkova příběhu svědčilo během 16 hodin od zahájení předprodeje vyprodané Janáčkovo divadlo i bouřlivý potlesk ve stoje.

Představení bylo benefiční – 15 % z výtěžku ze vstupenek pomůže Československé obci legionářské vybavit Domovy péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Olomouci. Akce se konala za finanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Možností vidět Příběh zbojníka v repríze bude několik. Soubor s představením zavítá v nejbližší době do Rožnova pod Radhoštěm, Strážnice a jedno provedení se připravuje i v Brně v rámci F SCÉNY 2015. Zhlédnout však diváci mohou také další programy, se kterými soubor v současné době vystupuje. Prvním z nich je představení malých forem Živá kronika. Výběr z repertoáru pak diváci spatří letos poprvé 7. června 2015 v Rožnově pod Radhoštěm v rámci Dozvuků Rožnovské valašky.

Reportáž o premiéře v ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/215411000120503/obsah/397901-ondras-uvadi-pribeh-zbojnika-ondry

Rozhovor na BTV: http://www.b-tv.cz/vlna-z-brna.html?ep=3269

Videoupoutávky k představení Příběh zbojníka:

https://www.youtube.com/watch?v=7mZ8aV4gKu0

https://www.youtube.com/watch?v=ESKDw1IbXI0

https://www.youtube.com/watch?v=oKyOSHagcLo


4/2015

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

chystá premiéru nového programu

PŘÍBĚH ZBOJNÍKA

Vojenský umělecký soubor Ondráš vystoupí s premiérovým představením Příběh zbojníka. Program v duchu lidového tanečního divadla budou mít diváci možnost vůbec poprvé zhlédnout 2. května 2015 v 18 hodin v Janáčkově divadle v Brně.

Na přípravách Příběhu zbojníka se podílí celý soubor – tedy profesionální i amatérská složka a spolu s nimi i řada zajímavých umělců. Celá příprava probíhá pod taktovkou režiséra Martina Packa, který už pro Ondráš v minulosti režíroval úspěšné pořady Čertovinky či Rande naslepo. Na tvorbě choreografií se podíleli Hana Achilles, Rudolf Danajovič, Jan Malík, Martin Pacek a Ervín Varga. Hudbu k příběhu zaranžovali v čele s Jiřím Gužíkem Róbert Lacko, Jiří Mottl, Milan Puklický a Zdeněk Vejvoda. Spolupracovali také výtvarníci z Městského divadla Brno – kostýmy navrhla Eliška Lupačová-Ondráčková a scénu připravil Jaroslav Milfajt.

Umělecký soubor nabídne dojemný příběh o lásce, odvaze i falešném přátelství. Ondrově lásce není přáno, vlivem nešťastné tragédie je odtržen od své milé a odveden na vojnu, kde na ni stále vzpomíná. Jeho přítel ho však stáhne na zběh a jejich život se stává neustálým útěkem. Co Ondru na jeho cestě čeká a setká se ještě se svou milou? Příběh zbojníka v sobě elegantním způsobem spojuje lidové tradice, uměleckou tvorbu a profesionální taneční i hudební výkony.

Pořadateli premiéry jsou Československá obec legionářská a Folklorní sdružení Jánošík Brno a uskuteční se u příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války v Evropě. Záštitu nad akcí převzali MgA. Martin Stropnický, ministr obrany České republiky, a Ing. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna. Projekt je realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna. Premiéra je benefiční – výtěžek z prodaných vstupenek ve výši 15 % bude připsán ve prospěch sbírky Československé obce legionářské na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Olomouci.

Videoupoutávky k Příběhu zbojníka:

https://www.youtube.com/watch?v=7mZ8aV4gKu0

https://www.youtube.com/watch?v=ESKDw1IbXI0

 

https://www.youtube.com/watch?v=oKyOSHagcLo


3/2015

POZVÁNKA NA PŘÍBĚH ZBOJNÍKA, NOVÉ PŘEDSTAVENÍ VUS ONDRÁŠ

Rádi bychom všechny srdečně pozvali na připravovanou premiéru nového představení VUS ONDRÁŠ v duchu lidového tanečního divadla v režii Martina Packa, pod názvem PŘÍBĚH ZBOJNÍKA. Premiéra se uskuteční 2. května 2015 v 18 hodin v Janáčkově divadle Brno.

Vstupenky (230-290 Kč) bude možné zakoupit či rezervovat přes prodej Národního divadla Brno (předpokládaný začátek prodeje od začátku dubna).

Představení se uskuteční pod záštitou Martina Stropnického, ministra obrany ČR, a Petra Vokřála, primátora statutárního města Brna. Pořadateli jsou Československá obec legionářská a Folklorní sdružení Jánošík Brno. Premiéra bude benefiční, výtěžek z prodaných vstupenek ve výši 15 % bude připsán ve prospěch sbírky Československé obce legionářské na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Olomouci.

 

IMG_5096IMG_5152IMG_5179IMG_5602IMG_5642IMG_5145


2/2015

VÝZNAMNÉ AKCE VUS ONDRÁŠ V ROCE 2015

Vážení příznivci, rádi bychom Vás informovali o termínech akcí, které VUS ONDRÁŠ připravuje pro letošní rok. Budeme rádi, pokud si termíny poznačíte a akce navštívíte :-)

2. 5. 2015 Příběh zbojníka - 18.00, premiéra, Janáčkovo divadlo Brno - lidové taneční divadlo v režii Martina Packa v podání celého souboru

6. a 7. 6. 2015 Dozvuky Rožnovské valašky, Rožnov pod Radhoštěm

25. a 26. 6., 2. a 3. 7., 9. a 10. 7. 2015 F SCÉNA, nádvoří hradu Špilberk a Staré radnice Brno - zahájení 25. 6. ve 20.30 na Špilberku, ostatní od 20.00 na Staré radnici, VUS ONDRÁŠ se v tyto dny představí s různými pořady svého repertoáru a pozvanými hosty či Dětským tanečním studiem Ondrášek

 

25. 9. 2015 Hudební koncert, Reduta Brno - představí se orchestr lidových nástrojů a dívčí sbor VUS ONDRÁŠ společně s hosty, připomeneme si 90. nedožité narozeniny Jaroslava Juráška a zazní nejen jeho úpravy, ale také mnohé další

 


1/2015

PF 2015 DTS Ondrášek

Dětské taneční studio Ondrášek Vám přeje krásný rok 2015!

PF2015_DTS_Ondrasek

 


1/2015

Diváci benefičních koncertů k 60. výročí VUS ONDRÁŠ přispěli na dobrou věc

Koncerty k 60. výročí VUS ONDRÁŠ 10. a 12. 10. 2014 byly benefiční. Čistý výtěžek z těchto dvou koncertů činil 76 450 Kč a byl prostřednictvím Folklorního sdružení JÁNOŠÍK převeden ve prospěch organizací ÚSMĚVY o.s. pro pomoc lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám a Centrum sociálních služeb, p.o. Brno, Domov pro osoby se zdravotním postižením - Tereza

Děkujeme všem divákům, kteří zakoupením vstupenky přispěli na dobrou věc.

 

Podrobnější informace o vyúčtování veřejné sbírky si můžete stáhnout níže:

Vyúčtování benefice
Vyúčtování benefice 

Celkové vyúčtování veřejné sbírky - schválení JMK
Celkové vyúčtování veřejné sbírky - schválení JMK 


12/2014

 

VÁNOČNÍ KONCERTY VUS ONDRÁŠ 2015 - NESEME VÁM TU NOVINU

Jako každoročně připravil Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ pro své diváky a posluchače i v roce 2014 šňůru vánočních koncertů, tentokrát pod názvem Neseme vám tu novinu. Účinkoval orchestr lidových nástrojů s primášem Jaromírem Kučerou spolu s dívčím sborem Ondráše a se sólisty, jak pěveckými, tak hudebními, kterými byli například Martin Peprník na dudy či Petr Kadera j.h. na hoboj. Velkou část lidových adventních a vánočních písní pro vánoční koncerty upravil Martin Kovář, ovšem zazněly i skladby z jiného soudku, jako například Gabrielův hoboj Ennia Morriconeho.

Koncert diváci mohli zhlédnout v Olomouci, Bojkovicích, Praze či Valticích, ale také v pohodlí svých domovů na TV Noe, která odvysílala videozáznam koncertu z vojenského kostela sv. Jana Nepomuckého v Praze.

 

Vrcholem koncertů byl pak koncert 26. prosince v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, který přilákal na druhý svátek vánoční kolem 700 Brňanů. Celkově koncerty navštívilo na 2500 diváků.


10/2014

VOJENSKÝ UMĚLECKÝ SOUBOR ONDRÁŠ OSLAVIL 60. VÝROČÍ DVĚMA POŘADY V ŘÍJNU

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ oslavil 10. a 12. října 2014 své šedesáté výročí dvěma pořady v Brně. Na obou pořadech se podílelo téměř 200 účinkujících, oba koncerty zhlédlo dohromady na 1600 diváků a nechyběly ani standing ovations. Záštitu nad koncerty k 60. výročí převzal Martin Stropnický, ministr obrany ČR a Roman Onderka, primátor statutárního města Brna. Ačkoli se nemohl ani jeden z nich koncertů zúčastnit, poslal Roman Onderka alespoň telefonický pozdrav a Martin Stropnický milou SMS zprávu: „Prý je „vám“ dneska šedesát..? Myslel jsem, že jste mladší, ale co se dá dělat, jsme holt ze stejné generace. Tož všechno dobré a ať vám to hraje tak dobře jako doposud! Stropnický.“ Ano, ONDRÁŠI je šedesát, ale díky všem svým členům, ať už bývalým či současným, divákům a příznivcům je tu stále a doufejme, že ještě dlouhá léta bude!

První z pořadů, koncert Ondrášovská suita, který se uskutečnil v pátek 10. října v 19.30 v Mahenově divadle, patřil především Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ pod vedením Jaromíra Kučery. Pozvání přijalo několik vzácných hostů – fenomenální multižánrový houslový virtuoz, hudební aranžér a skladatel Stanislav Palúch, jehož hudební úprava Pozdrav zo Slovenska je v tomto roce na repertoáru orchestru a sám Palúch se v tomto čísle představil, bývalá sólistka VUS ONDRÁŠ a finalistka soutěže Hlas Česko Slovenska Kristýna Daňhelová, která se objevila ve dvou číslech, v prvním poetickém Hory sa čerňajů a druhém Oj, jakos ty milý, kde zazpívala společně s Alešem Smutným, primášem a sólovým zpěvákem. Dalšími hosty byli jeden z nejvýraznějších interpretů lidových písní na Horňácku Martin Prachař či primáš Musica Folklorica Miroslav Kolacia, kteří společně vystoupili v čísle V americkom salóně, Jaroslav Čajka, vynikající sólista na tárogató předvedl svůj um v čísle Kurucké nálady v úpravě Jana Rokyty. Dívčí sbor pod vedením Martina Peprníka se předvedl v novém hudebním čísle v úpravě Miroslava Kolacii Smutný večer neveselý a doprovodil dlouholetou členku souboru, sólovou zpěvačku Lucii Fabišikovou v živelném čísle Oj, spivaju spivanočki. Sám primáš orchestru, Jaromír Kučera, zazářil mimo jiné v čísle Na Myjave v hudební úpravě Rinalda Oláha, kterým zakončil první půlku koncertu za bouřlivého potlesku a výkřiků „Bravo!“. To všechno prolínala stávající hudební čísla repertoáru orchestru, která oživily také malé taneční formy. Závěrečným překvapením celého koncertu byla premiéra Ondrášovské suity, která je jedinečným dílem zrcadlícím hudebně celou historii souboru nejznámějšími melodiemi, které na ondrášovských pódiích zněly a znějí. Suitu dokreslovaly na pozadí také živé sochy, které divákům napovídaly, o jakou melodii se v daný moment jedná. Tuto skladbu ve formě jakési hudební koláže zkomponoval Jiří Gužík, cimbalista a aranžér souboru ve spolupráci s primášem Jaromírem Kučerou. Celým večerem provázel Martin Rezek s vtipem jemu vlastním.

Ondrasovska_suita_Lucie_Fabisikova_a_sborOndrasovska_suita_Martin_Prachar_Miroslav_KolaciaOndrasovska_suita_orchestr_lidovych_nastrojuOndrasovska_suita_Stanislav_Paluch
Foto: Jan Dvořák

Ondrášovské ozvěny, tak zněl název druhého pořadu k šedesátému výročí ONDRÁŠE, který měli možnost diváci zhlédnout 12. října od 18.00 v Janáčkově divadle Brno. Sál byl vyprodaný a již po prvním čísle Zo Šariša na Zemplín zazněl bouřlivý potlesk. Program byl průřezem tvorby Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ za posledních 20 let, diváci tak mohli zavzpomínat na oblíbená programová čísla a pořady tohoto období, jakými byly Příběhy tancem vyzpívané, Čertovinky a Dvanáctero. Ke spolupráci na Ozvěnách byli přizváni také bývalí členové VUS ONDRÁŠ, kterým patřila čísla Svadobné obrázky z Horehronia, Pohlednice ze Sedmihradska či Hai la joc, la joc. Na představení se předvedlo také Dětské taneční studio ONDRÁŠEK, které převzalo jedno z čísel z pořadu Čertovinky. Dívčí sbor zazářil v čísle Klebetnice. Celé publikum jistě strhl úžasný zpěv verbířů, hbité prsty muzikantů v Podpolianských prekáračkách a tajil se dech při téměř akrobatickém, dlouhá léta divácky oblíbeném čísle Po Myjavsky. V závěrečném čísle Sedlcké z Luhačovického Zálesí spojili síly jak bývalí, tak i současní členové VUS ONDRÁŠ a všichni společně i s diváky v několika opakovačkách zpívali „Proč bysme veselí nebyli...“. Tímto večerem provázeli Monika Brindzáková, David Pavlíček a Ladislav Šimeček a na závěr diváky pozvali na premiéru, kterou ONDRÁŠ připravuje na 2. května příštího roku.

Ondrasovske_ozveny_dekovackaOndrasovske_ozveny_divci_sborOndrasovske_ozveny_Po_Myjavsky Ondrasovsko_ozveny_byvali_clenove 
Foto: Jan Dvořák

Pořadateli pořadů byli Folklorní sdružení Jánošík Brno a Folklorní sdružení České republiky.

Projekt byl realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Autor: Gabriela Ševčíková


10/2014

Šedesáté výročí oslaví Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ s tisícovkou diváků

Markéta Stulírová, deník.cz, dostupné na: http://www.denik.cz/hudba/sedesate-vyroci-oslavi-vojensky-umelecky-sbor-ondras-s-tisicovkou-divaku-2014101.html

11.10.2014

Brno - Vojenský umělecký soubor Ondráš si v pátek připomněl šedesát let své existence, v neděli oslavy pokračují ve vyprodaném Janáčkově divadle.

Vzpomínky na to, co bylo netradičně propojené s čísly zcela novými. A také hudební hosté, bývalí sólisté i noví členové souboru. To vše se prolne na nedělním vystoupení v Janáčkově divadle, kde si soubor Ondráš připomene šedesáté výročí svého působení.

Pořad má název Ondrášovské ozvěny a je druhým dílem oslav na brněnských divadelních jevištích. „Bude to vzpomínkový pořad celého souboru, v němž představíme současné i bývalé členy. Program nabídne průřez tvorby Ondráše za posledních dvacet let, těšit se tedy diváci mohou na nejoblíbenější programová čísla," uvedl Čestmír Komárek, který má na starosti umělecký provoz souboru.

Upřesnil také, že ohlédnutí obsáhne i éru devadesátých let 20. století a pořady jako Příběhy tancem vyzpívané, Čertovinky či Dvanáctero.

Kapacita Janáčkova divadla je tisíc sto míst, přesto je zítřejší večer již vyprodaný. „Zájem diváků byl velký. To nás samozřejmě těší, ale současně musíme dalším případným zájemcům sdělit, že další vstupenky nabídnout bohužel nemůžeme," uvedla mluvčí souboru Gabriela Ševčíková.

Jednou z divaček, která se na Ondrášovské ozvěny těší, je Jarmila Příhodová. „Sleduji tvorbu souboru kontinuálně a moc se na neděli těším. Zavzpomínáme si s kamarádkami na uplynulá léta a snad uvidíme i ukázky, které už známe z předchozích let," uvedla osmašedesátiletá Brňanka.

Díl první nazvaný Ondrášovská suita hostilo v pátek večer Mahenovo divadlo. „Byl to koncert plný nádherné hudby v podání Orchestru lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru Ondráš pod taktovkou vedoucího a primáše orchestru Jaromíra Kučery. Představili se i vzácní hosté, například bývalá sólistka souboru a finalistka soutěže Hlas Česko Slovenska Kristýna Daňhelová či jeden z nejvýraznějších interpretů lidových písní na Horňácku Martin Prachař," doplnila Ševčíková.

Dále se představil sólista na tárogató Jaroslav Čajka, primáš muziky Musica Folklorica Miroslav Kolacia či multižánrový houslový virtuos a hudební skladatel Stanislav Palúch.

Šedesáté výročí svého působení si Ondráš připomíná celý letošní rok, avšak tyto dva slavnostní večery, páteční i nedělní, patří k nejvýznamnějším. „Je to bezpochyby vyvrcholení našich oslav," podotkl Čestmír Komárek.

Jubilejní šedesátku si Ondráš do konce roku připomene ještě jednou, i když už v mnohem komornějším duchu: v období Vánoc. „26. prosince chystáme koncert v Brně na Petrově, začátek bude ve čtyři hodiny odpoledne. A 18. prosince Ondráš vystoupí v pražském kostele svatého Jana Nepomuckého," doplnil Komárek.

Upozornil také na nově chystaný pořad, který Ondráš uvede v premiéře příští rok. „Bude mít název Příběh zbojníka a ukáže se v něm, jaké bude další směřování souboru," poznamenal na závěr Čestmír Komárek.

Autor: Markéta Stulírová

 

Soubor Ondráš
- Vojenský umělecký soubor Ondráš sídlí v Brně, jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany České republiky
- soubor tvoří mladí umělci: tanečníci, hudebníci či zpěváci, v současnosti to je okolo 80 lidí
- dále v souboru působí i amatérští členové, a to v taneční, v hudební i pěvecké skupině
- dramaturgicky se soubor zaměřuje hlavně na národopisné oblasti Moravy a Čech, každoročně má až 200 vystoupení
- 60. výročí si soubor připomene ještě vánočními koncerty 18. 12. (Praha) a 26. 12. (Brno)


6/2014

F SCÉNA 2014

Přípravy XVII. ročníku letních folklorních večerů F SCÉNA 2014 jsou v plném proudu. Mílovými kroky se blíží zahajovací představení, které se uskuteční tradičně v areálu hradu Špilberk, a to ve čtvrtek 26. 6. ve 20.30. Zahájení F SCÉNY bude opět v režii Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Spolu s ONDRÁŠEM se představí i Dětské taneční studio ONDRÁŠEK a jako host večera vystoupí zahraniční soubor. V pátek 27. 6. od 20.00, už na nádvoří Staré radnice, se můžete těšit na společný hudební koncert Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ s Musicou Folkloricou. V dalších termínech letních folklorních večerů se vám na nádvoří Staré radnice vždy od 20.00 představí Folklorní soubor Gaudeamus z Prahy (3. - 4. 7.), Folklórní soubor Pentla z Boršic u Buchlovic (10. - 11. 7.) a slovenský Folklórny súbor ŽELEZIAR z Košic (17. - 18. 7.). Závěrečná představení F SCÉNY 2014 ve dnech 24. a 25. 7. budou opět patřit ONDRÁŠI s představením celého souboru Ozvěny.

autor: Jiří Rybecký


6/2014

Brno – město uprostřed Evropy … Folklor uprostřed Evropy … Ondráš a Živá kronika

Jistě jste se už setkali s informací, že se blíží tradiční kulturní celobrněnská akce s názvem Brno – město uprostřed Evropy …festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří. Ve dnech 23. 5. - 22. 6. 2014 se Brno a přilehlé okolí stane dějištěm festivalu, který naplní různé programy. Vzpomeňme např. přehlídku ohňostrojů s hudbou Ignis Brunensis, koncerty Brněnské filharmonie, Dětské dny uprostřed Evropy, Divadelní svět Brno 2014, Hradní slavnosti na Špilberku, Mozartovy děti, Dopravní nostalgie, Brněnská míle velocipedů a další a další. Do této nepřeberné směsice neodmyslitelně patří program Folklor uprostřed Evropy, kde každoročně vystupuje VUS ONDRÁŠ.

Právě na tento program vás chceme pozvat v pátek 20. června v 17.45 na náměstí Svobody v Brně. Z rozhodnutí pořadatele bude náš časový prostor oproti minulým rokům bohužel značně omezen. Půl hodinu naplníme výběrem z hudebně-tanečního představení malých forem s názvem Živá kronika. Program je složen z tanečních, pěveckých a hudebních čísel, která vás jistě, i když ve zkrácené verzi, potěší.

autor: Pavlína Huráková


6/2014

Dětské taneční studio ONDRÁŠEK – OSM LET ŽIVOTA

Počátkem roku 2006 jsme ve vedení Ondráše řešili problém, který nás trápil už delší dobu: „Na nábory amatérů chodí stále méně mladých lidí!“ Folkloristé z Brna by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Každý brněnský soubor má svou přípravku dětí, které pak automaticky přechází do dospělého souboru a do Ondráše prostě nepřijdou. Taková líheň malých tanečníků a muzikantů by se nám hodila! Správní rada FOS Jánošík dala hlavy dohromady a začala hledat vedoucí. A také název a směr, kterým se soubor vydá. Ondrášek by neměl být regionálně zaměřený, vždyť v Brně je už dostatečně zastoupené Valašsko, Slovensko, Luhačovické Zálesí nebo Brněnsko. Záměrně jsme zvolili název Dětské taneční studio a nechali si tak trochu otevřené „nadregionální dveře“. Děti by se měly připravovat do Ondráše, který přece zpracovává různé regiony.

A byl tu první nábor 13. května 2006. Mysleli jsme, že se zájemci pohrnou. Vždyť jméno Ondráše v Brně každý zná. Opak byl pravdou. Dětí přišlo málo, a tak se 7. září konal další doplňující konkurz. Prvních 19 dětí začalo nacvičovat dvakrát týdně pod vedením manželů Krajňákových a Jitky Šafaříkové. Přibyla i nová výpomoc v podobě bývalých tanečnic VSPT Jánošík i VUS Ondráš, tedy maminek malých Ondrášků.

V roce 2007 se uskutečnila úplně první společná akce s tanečníky z Ondráše, a to mikulášská besídka. Konečně jsme se mohli setkat s rodiči i prarodiči našich dětí. Poznat se a tak nějak „společně začít dýchat souborový vzduch“. Vystoupení před diváky nás stále ještě čekalo. Naučit se novým krokům a prvkům chtělo svůj čas. Začaly se šít nové kroje. Počet dětí se zvýšil na 30. Největší zájem byl o přijetí dětí do přípravky. Rodiče nám přivedli i tříleté dítě, které mělo ještě plínky! Zájem veřejnosti o Ondrášek nás proto povzbudil.

V červnu 2008 jsme se zajeli podívat do Rožnova pod Radhoštěm na slavnou Rožnovskou valašku, zatím jako diváci. Ještě jsme si netroufli vystoupit. Děti se mohly předvést pouze rodičům na tradičních ukázkových hodinách, které se konaly 2x ročně. Na konci roku 2008 se Eva Kováčová stala vedoucí celého souboru, protože v březnu ze zdravotních důvodů odešla Jitka Šafaříková a v listopadu pak Martin Krajňák. V úterý 9. prosince jsme měli první vystoupení pod novým vedením a své umění ukázali rodičům i Ondrášům na velké vánoční besídce. Bohužel ale musíme také přiznat, že v tomto roce byl největší úbytek dětí. Počet klesl na 26 dětí. Mysleli jsme, že to nejhorší spojené se vznikem souboru máme za sebou, ale nějak se nám nedařilo. Hledali jsme příčiny a snažili se o nápravu. Na taneční nácviky přichází (dlouho očekávaný) korepetitor Jirka Mottl. Společnými silami se všichni snažíme krizi překonat.

V březnu 2009 se dospělí tanečníci spojili s našimi malými a připravili program v Semilasse. První společné vystoupení neslo název Ondráš(k)ovské jarní Semilasso a pro některé z 49 malých umělců to byla první zkušenost s jevištěm, divákem a potleskem. Pak už se rozběhla řada vystoupení v Brně na akci Brno – město uprostřed Evropy, v Ostrovačicích, Ivančicích, Rosicích, pro důchodce v Brně i okolí. Počet dětí se rozrostl na 51, a tak jsme měli pocit, že jsme z nejhoršího venku. Od května tohoto roku se rozběhly naše webové stránky, otevřené pod hlavičkou FOS Jánošík. Takže se o nás zase bude víc vědět.

V roce 2010 následovaly další a další vystoupení jako např. Setkání brněnských dětských folklorních souborů v divadle B. Polívky, v KC Semilasso a na Staré radnici v Brně a tím se Ondrášek pomalu dostával do povědomí Brňanů jako fungující dětský kolektiv. Tím vzrostl zájem rodičů přivést své dítě do našeho souboru. Na nábor přišlo hodně malých dětí. Opět byl největší zájem o přípravku. Poprvé jsme vystoupili na Rožnovské valašce 2010 a hned si odvezli festivalové ocenění. V listopadu pak uskutečňujeme své první, vlastní, souborové vystoupení v divadle Barka. Chtěli jsme, aby naše děti alespoň jednou v roce zažily skutečná divadelní prkna. Další drobný úspěch souboru - tři naše šikovné zpěváky si vybral VUS Ondráš do svého vánočního koncertu Vánoční vinšování s Ondrášem. Byla to pro děti nejen nová zkušenost, ale také výzva pro ostatní kamarády.

Začíná rok 2011. Už je nás 54 a pracujeme ve třech ročnících. V květnu jsme uskutečnili první mimobrněnské soustředění v Prudké. Do této doby jsme se scházeli o víkendu pouze na jednodenní zkoušku na baletním sále. Po důkladné přípravě se rozjela šňůra vystoupení: pro domovy důchodců, Rožnovská valaška, Lipník nad Bečvou, opět podzimní Semilasso a další. Zároveň se Ondrášek připravoval na slavnostní program 5. výročí založení souboru. V neděli 11. prosince to v divadle Reduta vypuklo. Znovu nám pomáhali velcí Ondráši, protože v té době jsme ještě neměli cimbálku, která by nás doprovázela. Moderátor a režisér Martin Rezek pak vdechl celému programu myšlenku „Oslavy narozenin“. Dneska už jen vzpomínáme, ale určitě oko rodičů nezůstalo suché, když vidělo co už jeho ratolest zvládne. Pět let práce se konečně projevilo.

V lednu 2012 dochází k zásadním změnám. Jako vedoucí souboru nastupuje Vlastimil Fabišik, uskutečňujeme doplňující konkurz a přichází na řadu nová koncepce. 58 dětí se podle věku rozděluje do tří skupin a začínají se nacvičovat nová taneční čísla. Také pod vedením Jirky Mottla vzniká malá cimbálová muzika. Organizujeme více víkendových soustředění. Vystupujeme poprvé na dětském dnu v Brně – Medlánkách, na Mezinárodním folklorním festivalu Brno, na Slavnostech chleba ve Slupi u Znojma, na akci národnostních menšin žijících v Brně v divadle Reduta a také na Nové radnici v Brně. Tyto akce se nám pak v dalších letech staly milou tradicí a rádi se k nim vracíme.

V roce 2013 dochází k další velké změně – z vedení souboru odchází Eva Kováčová. Zároveň do souboru přichází třicítka dětí z DFS Iskérka, který musel ukončit svou činnost. Počet dětí Ondrášku se přehoupl přes číslo 80. Muzika nás už doprovází na vystoupeních, kterých je čím dál tím víc. Koncem roku se děti rozdělují do čtyř oddělení, nacvičujeme už 3x týdně a samostatně zkouší i cimbálka. Také počet členů vedení se rozrostl na 13 lidí. Akcí máme tolik, že musíme vybírat a vše plánovat dlouho dopředu.

Počátek roku 2014… každý měsíc máme soustředění na baletním sále. Šikovné děti přešly do vyšších ročníků, začínají se učit nové tanečky a už nás pravidelně doprovází cimbálka, která také poctivě nacvičuje. V březnu se účastníme soutěže Černovický zpěváček, kde se naši malí zpěváci líbí a dostanou nabídku spolupracovat s BROLNem. V dubnu máme vystoupení na Jundrovské voničce a v Domově důchodců na Kociánce v Brně. Dětský den oslavíme v poslední květnový den vystoupením v Brně – Medlánkách, letos už potřetí.

Poctivě začínáme nacvičovat tanec Čertovské hraní, se kterým bychom se rádi blýskli ve výročním programu Ondráše. První příležitost dostaneme na Rožnovské valašce, kde v sobotu 7. 6. VUS Ondráš předvede svůj vzpomínkový program „Ozvěny“. V červnu nás pak ještě čeká vystoupení pro Domov důchodců v Brně - Starém Lískovci. Školní rok ukončíme vystoupením na zahajovacím koncertu letních folklorních večerů F Scéna 2014 na brněnském hradu Špilberk.

Prázdniny nás spojí ve své polovině, kdy pojedeme na folklorní festival Jánošíkův dukát do Rožnova pod Radhoštěm. Na samém konci prázdnin pak opět vystoupíme na Mezinárodním folklorním festivalu Brno. S příchodem nového školního roku už plánujeme další vystoupení - ve Slupi u Znojma, v KC Semillaso Brno a také soustředění v Nedvědici.

Ale hlavně nás čeká to největší, letošní, slavnostní vystoupení v neděli 12. října 2014 v Janáčkově divadle v Brně. Budeme součástí velkých oslav 60. výročí založení VSPT JÁNOŠÍK – VUS ONDRÁŠ. A na to se těšíme nejvíce. Tak doufáme, že nás přijdete podpořit svým potleskem.

Za všechny Ondrášky srdečně zve Pavlína Huráková, organizační vedoucí.


6/2014

Jaká byla letošní Rožnovská valaška?

Jak si můžete přečíst níže, i v letošním roce připravoval management Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ program Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška 2014. Letos to byl již XXI. ročník festivalu a XV. ročník přehlídky skupin historického šermu. Mimo půlkulatého výročí přehlídky skupin historického šermu se v programu velmi výrazně odrazila první velká oslava 60. výročí založení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ Brno (dříve VSPT Jánošík). Proto se v programu mimo stálých a časem prověřených bodů vyskytla i některá netradiční vystoupení, ale popořadě.

V pátek na náměstí v Rožnově proběhla živá pozvánka na festival v podání rumunského souboru Somesul Beclean, souboru Mbunda Afrika a šermířů zakončená exhibicí Jednotky Čestné stráže AČR. Po této pozvánce se program přesunul do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě, kde všechny přivítal domácí soubor Soláň, po kterém proběhlo oficiální zahájení celého festivalu za účasti zástupců všech pořadatelů. Pak už přišel na řadu šedesátník Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ ve společném koncertu s Muzikou Folklorikou nazvaném Vandrovali hudci. Pátek byl tradičně ukončen v restauraci Na rynku a přilehlém společenském sále společnou zábavou zúčastněných souborů.

Sobota začala opět na rožnovském náměstí, které bylo roztančeno účastníky festivalu a po průvodu městem se rozběhl program festivalu na plné obrátky opět v Dřevěném městečku. Soutěžili dětské folklorní soubory spolupracující s AČR přičemž letošním laureátem festivalu se stal I. ročník Dětského tanečního studia Ondrášek. Přehlídku dospělých folklorních souborů spolupracujících s AČR vyhrál a laureátem se tudíž stal Folklorní soubor Púčik. Trylky Jaroslava Juráška, již tradiční klání dětských zpěváčků, vyhrála v mladší kategorii Michaela Špaldová z Maleníčku a ve starší kategorii se vítězem stal Josef Pernica z Klebetníčku. Vítězství z XV. přehlídky skupin historického šermu si do Rajhradu u Brna odvezla skupina Asmodeus. Po všech přehlídkách a soutěžích se již diváci přesunuli do amfiteátru Na Stráni ve Valašské dědině, aby se mohli podívat co si jako oslavu svých 60. narozenin pro ně připravil již zmíněný Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ z Brna. Byl to speciálně upravený program celého souboru nazvaný Ozvěny. Soubor v celém programu vzpomínal na období od momentu „kdy se z Jánošíka stal Ondráš“ až po opravdu nedávnou minulost. Příprava celého programu byla velmi náročná, protože i když soubor nevzpomínal na celých 60 let, tak i přesto bylo velmi obtížné vybrat, která programová čísla se mají do programu zařadit a která naopak vypustit. V programu se rovněž představili i bývalí členové souboru, takže se program nakonec natáhl na více než tři a půl hodiny. Ani kapacita amfiteátru bohužel nestačila zájmu, který o program diváci měli, a tak byly vidět nemalé skupiny diváků, které se do hlediště nedostaly a smutně opouštěly areál Valašské dědiny. Po oficiálním uvedení Monikou Brindzákovou a Tomášem Grossem se role průvodců celým programem ujali tři známí zbojníci Juraj Jánošík, Nikola Šuhaj a Robin Hood v podání Davida Pavlíčka, Martina Rezka a Ladika Šimečka. Na jevišti se představilo více než sto účinkujících, kteří se s diváky rozloučili jak jinak než pro Ondráš již legendárními Sedlckými z Luhačovického Zálesí a tímto číslem se Ondráši podařilo ze svých míst zvednout více než dva a půl tisíce diváků, kteří všem bývalým i současným členům souboru Ondráš, kteří se na jevišti představili, dlouho tleskali.

Neděle již proběhla v tradičním duchu, kdy si dopoledne přišli na své děti na dětském dni v městském parku. V závěru dětského dne proběhla rovněž v městském parku rekonstrukce historické bitvy a po vystoupení zahraničních hostů se festival s diváky rozloučil tradičním galaprogramem, který ukončil právě oslavenec programovým číslem Zo Šariša na Zemplín. Toto číslo bylo právě prvním závěrečným číslem programů VUS ONDRÁŠ po rozdělení Československa a s tímto číslem soubor také vystupoval na první Rožnovské valašce.

Po té jsme se všichni rozloučili a vrátili se do normálního života plného všedních starostí, abychom se snad za rok mohli v Rožnově opět setkat.

 

Autor: Petr Farmačka


6/2014

Rožnovská valaška roztančila přes devět tisíc návštěvníků

V neděli 8. června 2014 vyvrcholil v Rožnově pod Radhoštěm program třídenního folklorního svátku galaprogramem festivalu. To nejlepší z Rožnovské valašky si nenechaly ujít tisíce návštěvníků.

Patnáct souborů, osm set účinkujících, více než pětadvacet vystoupení. To je jen malá statistika letošního XXI. mezinárodního armádního folklorního festivalu a XV. přehlídky skupin historického šermu „Rožnovská valaška 2014“, kterou od pátku 6. června během tří dnů navštívilo přes devět tisíc návštěvníků.

Jsem ráda, že i ten letošní ročník se zařadil mezi ty úspěšné,“ říká podplukovnice Blanka Majkusová z pořádající Agentury personalistiky Armády České republiky a zároveň ředitelka festivalu. „Všude bylo vidět rozesmáté tváře návštěvníků, a to všech věkových skupin. Od těch, kteří sem dorazili v kočárcích v doprovodu rodičů, až po ty, kteří jsou letitými pamětníky.“

Tyto tři dny tady v Rožnově jsou však už jen odměnou za náročnou práci všech, kteří se podíleli na téměř roční přípravě tohoto folklorního svátku.“Připravit takovou akci není vůbec jednoduché, včetně jednání se všemi účinkujícími, partnery, úřady, ale i se zahraničními soubory. Mám to štěstí, že tým, který mám kolem sebe, je naprosto dokonale sehraný, a když vidíte rozzářené oči návštěvníků a slyšíte burácející potlesk, který se je slyšet daleko za hranice města, zapomenete na veškerou únavu,“ konstatuje ředitelka festivalu.

Velký podíl na hladkém a úspěšném průběhu festivalu má Vojenský umělecký soubor Ondráš, který připravuje celou programovou skladbu a dramaturgie festivalu je plně v jeho režii. V letošním roce slaví tento profesionální armádní soubor šedesát let od svého vzniku. Proto všichni účastníci festivalu byli prvními, kdo Ondráši k jeho narozeninám popřáli jako první.

Bez Ondráše by nebyla Rožnovská valaška a já jsem ráda, že ta první oslava jeho kulatin proběhla právě tady v Rožnově a od takových gratulantů, jako jsou návštěvníci festivalu,“ dodává plukovnice Blanka Majkusová.

 

Laureáti festivalu:

Trylky J. Juráška

kategorie mladších Michaela Špaldová Maleníček

kategorie starších Josef Pernica Klebetníček

Dětské soubory

Laureát Dětské taneční studio Ondrášek I. Ročník Brno

Cena ministra obrany ČR Dětský folklorní soubor Maleníček Lipník nad Bečvou

Zvláštní cena poroty Dětský folklorní soubor Jánošíček Brno

Dospělé soubory

Laureát Folklorní soubor Púčik Brno

Cena předsedy FoS ČR Folklorní soubor Lučina Brno

Cena hejtmana Zlínského kraje Hradecká cimbálová muzika Hradec Králové

Cena náčelníka generálního štábu AČR Somesul Beclean Rumunsko

Šermířské skupiny

Laureát Asmodeus Rajhrad u Brna

 

Autor: Jana Deckerová a podplukovnice Jana Zechmeisterová


6/2014

Vítejte u nás (Rožnovská valaška 2014)

Od pátku do neděle zní Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tóny lidové hudby a roztančená pódia i stráně řinčící meči a sekyrami zvou návštěvníky k nevšední podívané. Město po roce znovu přivítalo folklorní festival a přehlídku skupin historického šermu „ROŽNOVSKÁ VALAŠKA 2014“.

První den festivalu začal, jako již tradičně, dopolední pohádkou Divadla Dráček z Brna pro děti z rožnovských škol. Odpoledne pak přineslo na rožnovské náměstí živou pozvánku, ve které se představili dva zahraniční hosté, folklorní soubor Somesul z Rumunska a Mbunda Afrika, svérázné hudební uskupení čtyř černošských muzikantů, kteří pocházejí z Ostravy, žijí v Praze a věnují se africké hudbě. Na šermířská klání a bitvy přišli diváky pozvat členové skupiny historického šermu Cavalieri Moravi z Brna a nechybělo ani divácky atraktivní exhibiční vystoupení příslušníků Čestné stráže Armády České republiky.

Večerní programový blok v Komorním amfiteátru otevřel svým profilovým programem domácí soubor Soláň a pak už nic nebránilo tomu, aby byl festival slavnostně zahájen. Jménem hlavního organizátora účastníky festivalu i plné hlediště pozdravil zástupce náčelníka Generálního štábu AČR-ředitel Společného operačního centra Ministerstva obrany generálmajor Aleš Opata a místopředseda Folklorního sdružení ČR Ladislav Michálek. Starostka města Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková pak ředitelce festivalu podplukovnici Blance Majkusové předala valašku jako symbol vlády nad městem a ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš klíč od Dřevěného městečka.

Hlavní večerní program nazvaný „Vandrovali hudci“ byl společným koncertem dvou vynikajících lidových orchestrů. Tím prvním byla Musica Folklorica s uměleckým vedoucím Petrem Pavlincem a primášem Miroslavem Kolaciou a druhým Orchestr lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru Ondráš s primášem a vedoucím Jaromírem Kučerou. Se svými sólisty a hosty rozezněly prostory amfiteátru hudbou mnoha regionů České republiky i ze zahraničí.

Vojenský umělecký soubor Ondráš se v sobotu večer představil ještě v jednom, celosouborovém programu, který jeho tvůrci nazvali „Ozvěny“ a který připomene, že tento profesionální soubor září na folklorním nebi již 60 let.

Sobota přinesla tradiční programy „Trylky Jaroslava Juráška“, soutěžní přehlídku dětských zpěváčků, program dospělých folklorních souborů spolupracujících s Armádou České republiky i poněkud drsněji působící přehlídku skupin historického šermu „Psáno mečem i sekyrou“.

Rožnovská Valaška je každý rok svátkem. Svátkem všech milovníků folkloru a historie, ale také těch, pro které je zachování lidových tradic důležitou součástí naší kultury. Bez ohledu na počasí i jiná úskalí, která život přináší, se organizátorům festivalu stále daří tuto ve všech směrech ojedinělou akci pořádat stále na stejném místě. Není každý den svátek, ale i kdyby byl jen jednou za rok, bylo by to dost…

Hlavními pořadateli festivalu jsou Armáda České republiky, Agentura personalistiky AČR a Agentura plánování a rozvoje lidských zdrojů – Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, který je programovým tvůrcem celého festivalu. Spolupořadateli letošního ročníku jsou Zlínský kraj, město Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Folklorní sdružení České republiky a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno.

 

Autor: podplukovnice Jana Zechmeisterová, tiskové oddělení MO

 


5/2014

Rožnovská Valaška překročila symbolickou dvacítku

Ve dnech 6. až 8. června 2014 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční již XXI. Mezinárodní armádní folklorní festival a XV. Přehlídka skupin historického šermu „ROŽNOVSKÁ VALAŠKA 2014“.

Záštitu nad festivalem převzali ministr obrany ČR Martin Stropnický, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.

Hlavními pořadateli jsou Armáda České republiky, Agentura personalistiky AČR a Agentura plánování a rozvoje lidských zdrojů – Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, který je také programovým tvůrcem celého festivalu.

Spolupořadateli letošního ročníku jsou Zlínský kraj, město Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Folklorní sdružení České republiky a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno.

Během tří dnů rozezní a roztančí Valašské muzeum v přírodě kromě jubilujícího šedesátiletého Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ tři zahraniční folklorní soubory (FOLKLORNÍ SOUBOR Rumunsko, MBUNDA Afrika, TERCHOVSKÁ MUZIKA Slovensko) a 14 folklorních souborů a cimbálových muzik z České republiky, z nichž většina spolupracuje s Armádou České republiky.

V historických soubojích a bitvách se představí 11 skupin historického šermu a chybět nebudou ani tradiční účastníci festivalu - jednotka Čestné stráže AČR Posádkové velitelství Praha, Vojenská hudba Olomouc a Divadlo DRÁČEK Brno. Doprovodný program nabídne volná animační a prezentační vystoupení zúčastněných folklorních souborů a cimbálových muzik a ukázku táborového života v historickém ležení.

V rámci festivalu, tedy 6. 6. od 17.00 hod. – 8. 6. do 17.00 hod. (platí pro celý areál Dřevěného městečka) a 7. 6. od 19.00 hod. – 8. 6. do 02.00 hod.(platí pro areál amfiteátru na stráni Valašské dědiny) je pro účastníky i návštěvníky festivalu vstup volný.

Partneři a mediální partneři: Český rozhlas, Mediatel, Radio Proglas, TV Noe, Literární noviny, Folklor, Ochranný svaz autorský, Borovice

Autor: podplukovnice Jana Zechmeisterová, tiskové oddělení MO


5/2014

Rožnovská valaška v duchu oslav výročí VUS ONDRÁŠ

I v letošním roce se uskuteční Mezinárodní armádní folklorní festival spojený s přehlídkou skupin historického šermu nazvaný Rožnovská valaška. Festival se letos bude konat už po dvacáté první a již po patnácté je spojen i s přehlídkou skupin historického šermu. Letos se bude konat v termínu od 6. do 8. června a opět bude probíhat na tradičních místech v Rožnově pod Radhoštěm s jedinou výjimkou, a tou je amfiteátr Na stráni ve Valašské dědině Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kam se program festivalu vrací po pětileté přestávce.

Program festivalu bude probíhat obdobně jako každý rok. V pátek od 16.00 proběhne živé pozvání na festival na náměstí TGM v Rožnově v podání zahraničních souborů a šermířských skupin. Vše tradičně zakončí exhibice Jednotky čestné stráže AČR. Následně se program přesune do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě, kde od 19.00 všechny přivítá domácí soubor Soláň a po oficiálním zahájení festivalu se pak můžete těšit na společný koncert Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ, letošního šedesátníka, s Musicou Folkloricou. Po tomto koncertě proběhne tradiční zábava ve Společenském domě.

V sobotu začneme koncertem Vojenské hudby Olomouc v 9.00 na náměstí TGM v Rožnově, po kterém se celé náměstí roztančí všemi účastníky festivalu a dopolední program zakončí průvod městem, který bude končit u správní budovy Valašského muzea v přírodě. Odpolední program proběhne v přehlídkovém duchu. Nejprve se představí dětské soubory spolupracující s AČR, následně proběhne soutěž dětských zpěváčků, pak budou soutěžit šermířské skupiny a na závěr se představí dospělé folklorní soubory spolupracující s AČR. Večer od 20.00 se program přesune právě na amfiteátr Na stráni do Valašské dědiny, kde se můžete těšit na Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, který si v rámci oslav 60. výročí připravil speciální vzpomínkový program Ozvěny, v němž se představí nejen aktuální členská základna, ale i někteří bývalí členové souboru. Máte se opravdu na co těšit. Vše opět skončí společnou zábavou při cimbálových muzikách.

V neděli dopoledne od 9.00 bude v městském parku probíhat dětský den. Od 11.00 zde zrekonstruujeme historickou bitvu po níž se program opět přesune do Dřevěného městečka, kde od 12.00 proběhne program zahraničních souborů. Od 14.30 celý festival zakončí galaprogram festivalu v Komorním amfiteátru. Zkrátka i v neděli odpoledne se bude na co koukat.

Další podstatnou informací je, že jak vstup do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě, tak vstup na jednotlivé programy bude po celou dobu konání festivalu zdarma. To znamená, že nic nebrání tomu, abyste se přijeli na festival podívat. Těšíme se na viděnou!

Autor: Petr Farmačka


4/2014

60 let Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ

Jak to všechno začalo? Psal se rok 1954, když mladí slovenští vojáci základní služby v Olomouci založili taneční kroužek, který až do roku 1993 nesl název Vojenský soubor písní a tanců Jánošík. Již v roce 1955 se soubor objevil v přímém přenosu Československé televize s číslem Zbojnický tanec. Nejprve byl soubor složen pouze z mužů, vojáků, ale netrvalo dlouho a přidala se k nim i děvčata z čokoládoven Zora. Už od svého počátku začal soubor vyhrávat mnohá ocenění. V roce 1956 byl natočen krátkometrážní film Puškou a valaškou. V roce 1957 se přemístil soubor do Brna, kde sídlí doposud. V Brně byla zahájena spolupráce s Královopolskou strojírnou, která se stala na nějakou dobu také zřizovatelem. Tanečníci a muzikanti souboru se připojili v roce 1959 k vojenskému divadelnímu souboru Mládí a společně nazkoušeli divadelní hru Jánošík od Jiřího Mahena, se kterou postoupili až na Jiráskův Hronov, kde vyhráli první místo. Evžen A. Růžek (cimbalista, choreograf) k tomu řekl: „Však to také byla podívaná na úrovni dnešních muzikálů.“ Zkušenosti s divadlem byly využity při přípravách souborové premiéry – vznikl komponovaný program, kde se objevil tanec, hudba, poezie, stylizované taneční výstupy a technické efekty (především projekce filmových záběrů). Soubor vyhrál 1. místo na slavnostech ve Východné v roce 1967.

V roce 1976 přichází do souboru nové vedení. Od roku 1977 soubor vyhrál v Armádní soutěži umělecké tvořivosti 12x za sebou. 25. výročí bylo oslaveno premiérou Mládí tančí a zpívá v Janáčkově divadle v roce 1979. Zajímavostí je, že se začalo měnit národnostní složení mužské části. Do té doby byli totiž členy téměř výhradně chlapci ze Slovenska, ke kterým se postupně přidávalo více a více českých chlapců. Ke 30. výročí v roce 1984 byl natočen dokument. Soubor zpracovával slovenský folklor – teprve v roce 1988 se v programu Svatba na pomezí objevil jiný region – moravský. 35. výročí v roce 1989 bylo oslaveno koncerty Horami, dolinami a Naše korene v Janáčkově a Mahenově divadle.

Přichází zlom v dějinách Československa. Změny v souvislosti s rozdělením republiky na Českou a Slovenskou padly i na VSPT Jánošík. Slovenští chlapci byli odveleni před Vánocemi v roce 1992 dokončit svoji službu na Slovensko. Soubor zůstává ve strukturách Armády ČR a profesionalizuje se. Aby se soubor řádně rozloučil se svými slovenskými členy, uskutečnilo se 11. dubna 1993 poslední vystoupení VSPT Jánošík Naše korene. Muselo dojít také k nutnému přejmenování. Na krátkou dobu byl soubor pojmenován Vojenský umělecký soubor Brno a od června 1993 nese svůj současný název Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ. Změny musely zasáhnout také repertoár – ze slovenských regionů se měl soubor přeorientovat na regiony především České republiky. Soubor se podílel na prvním ročníku Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška a také spolupořádal Letní školu lidového umění v Moravském krasu. Ke 40. výročí v roce 1994 byly uvedeny dva koncerty – Souboj primášů a Z hor a dolin. Zajímavým projektem v roce 1995 byla série šesti koncertů Žijí v písni na počest významných jubilantů v oblasti folkloru. Dalším projektem, na kterém se ONDRÁŠ podílí od roku 1998, tedy od samého počátku, jsou Letní folklorní večery F SCÉNA. V rámci oslav 45. výročí v roce 1999 se uskutečnily tři koncerty – Návraty, Píseň písni ustýlá a Příběhy tancem vyzpívané. Toho roku vznikla další umělecká složka souboru – dívčí pěvecký sbor. V roce 2000 byla jedna cimbálová muzika rozšířena o druhou a spojením vznikl Orchestr lidových nástrojů.

Na konci roku 2004 odešli po 50 letech poslední vojáci základní služby. 50. výročí soubor oslavil koncertem Z Čech až na konec světa aneb všude dobře, doma nejlépe a hudebně-tanečním lidovým divadlem Čertovinky. K tomuto výročí byl natočen dokument Českou televizí. V roce 2006 a 2007 vznikly zcela nové hudebně-taneční výchovné programy pro děti uváděné profesionální taneční skupinou – Rande na slepo a Zatoulané pohádky. Léta 2008/2009 byla pro ONDRÁŠ velmi těžká. Tehdejší ministryně obrany vydala rozkaz ke zrušení souboru. Vznikla i petice „Zachraňte Ondráš!“. Nový ministr obrany však rozkaz své předchůdkyně zrušil a další existence souboru byla zachráněna. Mezi tím proběhl koncert Ondráš naposled, kde se soubor symbolicky loučil se svým zřizovatelem. Kvůli těmto nesnázím byla odložena premiéra programu Dvanáctero k 55. výročí souboru na duben 2010. . .

. . .nyní píšeme rok 2014 a toto výjimečné umělecké těleso slaví 60 let od svého založení. Na co se tedy můžete těšit?

Slavit začínáme na Rožnovské valašce, kde proběhne 7. června ve 20.00 v amfiteátru na stráni tříhodinový vzpomínkový blok na posledních 20 let uměleckého působení VUS ONDRÁŠ, kde krom současných tanečníků, muzikantů a zpěváků uvidíte účinkovat také bývalé členy souboru. Další vzpomínkové vystoupení můžete vidět na zahájení XVII. ročníku letních folklorních večerů F SCÉNA 2014 26. června ve 20.30 na nádvoří hradu Špilberk.

Za zmínku rozhodně stojí také ojedinělé koncerty Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ s Musicou Folkloricou, které máte možnost vidět pouze dvakrát, a to jak na Rožnovské valašce 6. června ve 20.00 v komorním amfiteátru Dřevěného městečka, tak na F SCÉNĚ 27. června ve 20.00 na nádvoří Staré radnice v Brně.

Vrcholem oslav v roce 2014 budou dva koncerty v říjnu. 10. října se uskuteční hudební koncert v Mahenově divadle a 12. října se pak v Janáčkově divadle uskuteční vzpomínkový program celého souboru společně s bývalými členy.

V roce 2014 nás čekají také tradiční vánoční koncerty Orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru VUS ONDRÁŠ se zbrusu novým programem. Tím však oslavy 60. výročí souboru nekončí. . .

Největší třešinkou bude premiéra zcela nového programu v duchu tanečního lidového divadla v režii Martina Packa – Příběh zbojníka, kterou plánujeme uvést 2. května 2015 v Janáčkově divadle.

PŘEHLED AKCÍ

  • XXI. ročník MAFF Rožnovská valaška 2014

6. - 8. června 2014, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě

Můžete se těšit třeba na společný hudební koncert Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ a Musica Folklorica (pátek 6. 6. 2014 ve 20.00, komorní amfiteátr) nebo na program Ozvěny k výročí VUS ONDRÁŠ (sobota 7. 6. 2014 ve 20.00, amfiteátr na stráni) a mnoho dalších festivalových pořadů. Vstup na festival je volný.

  • XVII. ročník cyklu letních folklorních večerů F SCÉNA 2014

26. června – 25. července 2014, Brno, nádvoří hradu Špilberk (zahájení ve 20.30) a nádvoří Staré radnice (všechna další představení ve 20.00)

26. června – VUS ONDRÁŠ – zahájení se vzpomínkovým programem celého souboru k 60. výročí

27. června – VUS ONDRÁŠ – Orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ a Musica Folklorica - Vandrovali hudci (společný hudební koncert)

3. a 4. července – Folklorní soubor Gaudeamus (Praha)

10. a 11. července – Folklórní soubor Pentla (Boršice) - Balady

17. a 18. července – Folklórny súbor Železiar (Slovensko) - Vichodňarom na dzeku, druhim pre pocechu

24. a 25. července – VUS ONDRÁŠOzvěny (celosouborový program)

Výtěžek z každé prodané vstupenky ve výši 30 % bude připsán ve prospěch sbírky vypsané Československou obcí legionářskou na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány.

  • Koncert Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ se svými sólisty

pátek 10. října 2014 v 19.30, Mahenovo divadlo Brno

Tento koncert bude předzvěstí vrcholu oslav 60. výročí. Nabídne hudební zážitek a nebude chybět ani dívčí pěvecký sbor či tanečníci souboru. Koncert bude benefiční, výtěžek podpoří občanské sdružení Úsměvy (pomoc lidem s Downovým syndromem).

  • Ozvěny

neděle 12. října 2014 v 18.00, Janáčkovo divadlo Brno

Přijďte s námi oslavit 60 let od založení souboru a zavzpomínat na posledních 20 let působení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Těšit se můžete na bohatý program plný tance, hudby a zpěvu, který bude průřezem umělecké tvorby tohoto souboru v podání současných, ale i bývalých členů a dalších hostů. Koncert bude benefiční, výtěžek poputuje do Domova pro osoby se zdravotním postižením TEREZA – odlehčovací služba.

  • Vánoční koncert

pátek 26. prosince 2014 v 16.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Můžete se těšit na zcela nový vánoční program.

  • Příběh zbojníka

2. května 2015, Janáčkovo divadlo

Premiérou nového hudebně-tanečního lidového divadla v režii Martina Packa budou završeny oslavy 60. výročí souboru.

autor: Gabriela Ševčíková


12/2013

Vánoční koncert Na koladu jsme přišli k vám v Brně 20. 12. 2013

22. 12. 2013

Redakci brněnské Rovnosti

Vážená redakce,

v pátek 20. prosince jsme navštívili vánoční koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš v přeplněném Červeném kostele. Pod názvem „Na koladu jsme přišli k vám“ jsme byli svědky i účastníky vynikajícího představení muziky pod vedením primáše Jaromíra Kučery, sólistů i dívčího sboru, vše ve výborné dramaturgii a na skutečně profesionální úrovni, jak u tohoto tělesa bývá dobrým zvykem. Zajímavé bylo i vystoupení Betlemářů, hudební využití pastýřských holí či kravských zvonců. Závěrečné slovo pronesl náčelník Univerzity obrany – brigádní generál prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D. Na konci nádherného vystoupení jsme si pak se souborem i zazpívali koledy. Byl to moc pěkný předvánoční večer nejen pro nás, bývalé členy tehdejšího amatérského vojenského souboru Jánošík (před více než 40 lety), ale jistě i pro ostatní diváky, což potvrdily dlouhé a spontánní ovace.

Děkujeme.

Autor: Ing. Ivan Fučík

VK13       VKBrno13


9/2013

Výběrové řízení na vedoucího pojal Ondráš tradičně netradičně

Kateřina Mařáková, Dobrý den s kurýrem

24. 09. 2013 – Vyšlo v čísle: 38/2013

UHERSKÝ BROD – Jedinečný zážitek, to byl koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Soubor zavítal do Uherského Brodu s pořadem Další, prosím v rámci jednoho ze dvou výjimečných koncertů, při kterých současný primáš a vedoucí orchestru Lubomír Graffe předával primášské žezlo svému nástupci. Dramaturg souboru a pro ten večer moderátor pořadu Martin Rezek to vysvětlil tím, že se v Uherském Brodě narodil Lubomírův tatínek.

Vlastně celý koncert byl pojatý jako výběrové řízení na nového primáše, a tak se během dvouhodinového pořadu představili všichni sólisté souboru, kteří hráli, zpívali i bavili všechny přítomné.

Graffe není jediným, kdo v současné době opouští soubor. Dalším, kdo se rozhodl po mnoha letech ze souboru odejít, je cimbalista Antonín Horehleď, pro kterého byl brodský koncert také posledním vystoupením, a tak byl závěr pořadu emotivní rozlučkou se dvěma výbornými muzikanty. Diváci oceňovali skvělé výkony muzikantů potleskem po celou dobu koncertu a závěrečný nekonečný aplaus ve stoje byl diváckým poděkováním za krásný koncert.

Autor: Kateřina Mařáková

UBrod_Horehled        UBrod_primasi
 


9/2013

Ondráš se rozloučil s primášem Lubošem Graffem a zvolil jeho nástupce

Markéta Švehlíková, Slovácký deník, dostupné na: http://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/ondras-se-rozloucil-s-primasem-lubosem-graffem-a-zvolil-jeho-nastupce-20131022.html

25.9.2013 22:02

Uherský Brod – Muzikantské výkony, nad nimiž se tajil dech, nefalšovaná radost ze hry (nástrojové), z muziky (lidové) ale rovněž báječná schopnost udělat si sami ze sebe legraci, rozesmát diváky, ale neshodit či nezadrhnout přitom ani na okamžik linku do posledního detailu vypilované dramaturgie.

Tak silný zážitek dokázal na jevišti uherskobrodského Domu kultury v pátek 20. září večer vykouzlit orchestr lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru Ondráš v pořadu Další, prosím.

Nebyl to „obyčejný" koncert. Což konečně dokazoval beznadějně vyprodaný velký sál, bouřlivé potlesky posluchačů snad po každém sólovém partu a závěrečná desetiminutová děkovačka ve stoje. Stávající vedoucí orchestru Lubomír Graffe se jím rozhodl ukončit své působení v souboru a předat primášovský post svému nástupci. Uherský Brod si pro tento akt nezvolil náhodou, k městu má citový vztah, pochází totiž odsud jeho tatínek. Maminka mu zase speciálně pro tuto rozlučku vyšila košili, v níž vystupoval.

Všichni, kdo si ten večer nenechali ujít, tak byli svědky a účastníky prvního veřejného oficiálního otevřeného výběrového řízení, z něhož vzešel nový vedoucí Ondráše. Každý divák našel v programu, který obdržel při vstupu do sálu, hlasovací lístky se jmény, fotografiemi a pořadovými čísly jednotlivých kandidátů. „Ty fotky nejsou moc kvalitní, spíš je to jen černobílá silueta, ale to snad tolik nevadí, věříme, že se kandidáti během večera dostatečně vybarví," odtušil pohotový moderátor večera Martin Rezek a dodal další vtipný postřeh: „To, že na kandidátce nejsou ženy, není žádná diskriminace, protože třeba taková naše hráčka Věrka je manželkou kandidáta Tondy Špačka a ten kdyby vyhrál, tak kdo by vedl orchestr, no?"

Výběrové řízení mělo průběh běžného koncertu, který ovšem běžný rozhodně nebyl. Pro jednotlivé kandidáty byla připravena celá řada nástrah, úskoků a pastiček a diváci mohli sledovat, jak se s nimi vypořádají. Předěly mezi jednotlivými „disciplínami“ obstarával dívčí pěvecký sbor pod vedením Martina Peprníka.

Muzikanti se postupně představili v sólových partech jednotlivých písniček, ale také třeba ve volné disciplíně, v níž libovolně zvolené skupinky zahrály současně jednu skladbu v provedení jazzovém, koncertním i folklorním (melodii si plynně předávaly) a v oblečení náležejícím k danému stylu. Primáš Luboš si připravil test, v němž prověřil improvizační schopnosti muzikantů, to, jak dokáží reagovat na veškeré změny a podněty, které vydá. Několik členů souboru tak předvedlo dokonalou exhibici v podobě výkrmu čuníka a zabijačky, další si zase vytáhli jednu z divaček, začali s ní tančit a tuto radost jim překazil „žárlivý manžel", který bitku se sokem přetavil ve skvělý sólový tanec (nutno dodat, že tito náhodní diváci byli někdejší členové souboru, kteří se na koncert přijeli podívat). Krásná byla „přetahovaná o cimbál", v jednu chvíli na něj hráli současně čtyři muzikanti.

Do finálového klání se nakonec pustili jen houslisti a jak upozornil i moderátor, výkony byly tak vyrovnané, že nebýt houslistky Věrky Špačkové, tak to nebylo ani o prsa. Nakonec tedy o vítězi rozhodl zajímavý detail – demižon slivovice. Nejschopnějším kandidátem na vedoucího se díky němu stal houslista Jaromír Kučera (člen Ondráše od roku 2010).Vítězné body mu byly připsány za příkladnou práci s rekvizitou a kladný přístup ke kolektivu.

Zbýval už jen poslední krok, totiž aby nový vedoucí a primáš Jaromír Kučera všechny posluchače i muzikanty utvrdil, že na to má a že pod jeho vedením orchestr půjde nahoru a dopředu. Lubomír Graffe byl odeslán tam, kam už bude patřit, tedy do hlediště mezi diváky. Vzal s sebou i služebně nejstaršího člena orchestru, cimbalistu Antonína Horehledě, který se rovněž rozhodl soubor opustit. „Za těch bezmála dvacet let odehrál stovky sól, tuny not a do všeho dal vždy kus sebe. A přesto jej ještě pořád dost zbývá," podotkl k tomu moderátor Martin Rezek (Horehleď se rozloučil parádním sólovým čardášem).

Závěrečný blok koncertu pod vedením nového primáše měl švih a šmrnc, ale protože oběma odstupujícím pánům Graffemu i Horehleďovi končí smlouva až k poslednímu září, vrátili se hezky zpět na jeviště, kde následovaly gratulace, předání dárků a loučení. A také poslední skladba. Ta patřila, jak se sluší a patří, oběma primášům, odstupujícímu Lubomíru Graffemu a nastupujícímu Jaromíru Kučerovi.

Ještě na něco jsem zapomněla? Jasně, na hlasovací lístky. Tak ty mohli posluchači vhodit u dveří do oranžového hlasovacího boxu (odpadkového koše). Z kraje nového týdne pro ně přijede mobilní zařízení nejmenované svozové společnosti a výsledky diváckého hlasování zpracuje snad alespoň patřičně ekologicky.

Autor: Markéta Švehlíková

UBrod
 


7/2013

F SCÉNA 2013 je za námi

Večery s folklorem, v rámci cyklu letních folklorních večerů F SCÉNA 2013, opět obohatily brněnské kulturní dění a oslovily jak místní, tak cizince, kteří se během prohlídky města Brna s nečekaným nadšením připojovali k našim věrným divákům.

Organizátory 16. ročníku F SCÉNY byli Ministerstvo obrany ČR, Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno, o.s., Československá obec legionářská, o.s., Turistické informační centrum města Brna, p.o., Folklorní sdružení ČR, o.s. a Muzeum města Brna, p.o. Záštitu převzal Vlastimil Picek, ministr obrany ČR a Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR.

Všechna představení F SCÉNY byla přínosná v mnoha směrech. Byla nejen důvodem k setkání milovníků folkloru a přátel z mnoha folklorních souborů, divákům také nabídla bohaté kulturní zážitky, ale hlavně byla benefiční. Výtěžek ze vstupného, který činil 72.424 Kč, byl připsán 9. září ve prospěch sbírky na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány na základě spolupráce s Československou obcí legionářskou.

V rámci F SCÉNY proběhlo v rozmezí čtyř týdnů od 27. 6. do 19. 7. 2013 celkem osm představení v Brně na nádvoří Staré radnice a hradu Špilberk. Obě místa mají pro věrné návštěvníky tradiční atmosféru. Zahajovací večer konaný na nádvoří hradu Špilberk je jistě pro mnoho z diváků spojen s únavným výstupem na kopec, vedoucí z města na hrad, a potem, který si po příchodu na nádvoří všichni utírají z čela. K nádvoří Staré radnice zase neodmyslitelně patří přeplněná kapacita, diváci mačkající se na všech místech, která umožňují výhled na jeviště, ale také radniční hodiny odbíjející každou celou hodinu, bez ohledu na právě probíhající program. To vše jsou již tradiční prvky spojené s letními folklorními večery, bez kterých by pro mnoho diváků možná ani nebyla představení úplná.

Diváci si na letošní F SCÉNĚ mohli vybrat ze tří možností. Příznivci slovenského folkloru mohli obdivovat umění Folklorního souboru Vršatec z Dubnice nad Váhom. Soubor vznikl v roce 1953 jako nevelká pěvecká skupina, která se postupně začala rozrůstat o taneční a hudební složku. Za 60 let své existence soubor se svým programem procestoval celou Evropu, další státy Afriky, Ameriky, Austrálie a Asie. Současná tvorba souboru je charakteristická originalitou při výběru a zpracování původního folklorního materiálu a základem repertoáru souboru jsou původní taneční čísla vytvořená na základě národopisných výzkumů z různých oblastí Slovenska.

Český folklor nabídl Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka z Prahy. Soubor vznikl v roce 1947 a je pojmenován po profesoru Josefu Vycpálkovi, jedné z osobností českého národního obrození a autoru ojedinělé sbírky českých lidových tanců. Současná tvorba souboru se vyznačuje především důrazem na práci s výrazem a vzájemným sbližováním a prolínáním tradičních hodnot se současným uměleckým uvažováním. Ve spolupráci se souborem vystupuje muzika Rozmarýn, která vznikla v roce 1996 jako součást dětského folklorního souboru Rozmarýnek.

A do třetice již tradičním putováním od Čech přes Moravu, Slovensko, Maďarsko až k Rumunsku bavil diváky domácí Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ. Počátky souboru sahají až do roku 1954. Nyní působí v naší republice jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru a jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany České republiky. Soubor je tvořen mladými talentovanými umělci, kde vedle profesionálních zaměstnanců působí také amatérští členové, a to jak v taneční, tak i v hudební a pěvecké skupině. Programová nabídka souboru má široký žánrový přesah, kromě hudebně-tanečních pořadů připravuje také samostatné hudební programy, ale také dětské výchovné programy a koncerty s vánoční tématikou.

Na letošní F SCÉNĚ se celkově vystřídalo kolem 150 účinkujících a představení navštívilo téměř 2000 diváků. Díky počasí, které letošní F SCÉNĚ přálo po celou dobu, mohla být kapacita hlediště všech večerů zaplněna a diváci si mohli nerušeně vychutnat atmosféru představení pod širým nebem až do konce. Již nyní se můžeme těšit na 17. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA 2014, který proběhne od 26. června do 25. července 2014 a stejně jako celý příští rok by měl být ve znamení 60. výročí Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ.

Autor: Gabriela Ševčíková, Lucie Benešová

fscena13_MF fscena13_VF

      

fscena13_vrsatec   fscena13_vycpalkovci
 


6/2013

Pozvánka na MFF Strážnice 2013 v pořadu Sama doma České televize

Cimbálová muzika a tanečníci Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ vystoupili v pořadu Sama doma České televize 28. 6. 2013. Martin Rezek, dramaturg VUS ONDRÁŠ a PhDr. Vlasta Ondrušová, zástupkyně ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici diváky pozvali na Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2013.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/313292320030013/obsah/268226-mff-straznice-vus-ondras/


6/2013

Festivaly F-scéna a Strážnice: folklor napříč regiony

Markéta Stulírová, dostupné na http://hodoninsky.denik.cz/kultura_region/festivaly-f-scena-a-straznice-folklor-napric-regiony-20130613-a1xt.html

13.6.2013 12:51

Jižní Morava – Závěr měsíce června a začátek července bude na jižní Moravě patřit lidovým písním, tancům a krojům. Brno připravuje sérii letních večerů F-scéna, Strážnice 68. ročník mezinárodního folklorního festivalu.

Soubory z různých oblastí a s rozličně komponovanými pořady zavítají také letos na dva očekávané jihomoravské festivaly: F-scénu v Brně a na mezinárodní přehlídku Strážnice. Program obou festivalů odstartuje 27. června.

Sérii letních večerů F-scéna pořádá Vojenský umělecký soubor Ondráš, a to již po šestnácté. „Letos jsme připravili čtyři programové bloky. Kromě úvodního koncertu, který bude na hradu Špilberk, hostí všechny nádvoří Staré radnice v Brně," uvedl dramaturg souboru a garant F-scény Martin Rezek. A připomněl, že na Starou radnici se večery přesouvají po loňském pokusu vsadit F-scénu právě na nádvoří Špilberku. „Je tam velké hlediště, které jsme loni nenaplnili. Proto opět uvítáme komorní prostředí nádvoří radnice," dodal Rezek.

Zahájení F-scény obstará celosouborové představení Ondráše nazvané Z každého rožku trošku. A poté Ondráš nabídne i další večery. „28. června to bude Koncert orchestru lidových nástrojů se svými sólisty a 18. července se s programem Živá kronika představí profesionální část souboru," uvedl vedoucí uměleckého úseku Ondráše Čestmír Komárek. Z hostujících uskupení letos F-scéna přivítá slovenský Folklórny súbor Vršatec a pražský Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka. Obě tělesa se F-scény zúčastní poprvé.

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici na Hodonínsku zahájí 27. června dětské pořady. Čtyřdenní program tvoří třiatřicet pořadů, v nichž vystoupí dva tisíce účinkujících. „Přijede sedm zahraničních souborů, z České republiky 82 souborů, 45 soutěžících ve verbuňku a 22 lidových řemeslníků," říká etnograf, folklorista a ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jan Krist. Ze zúčastněných hostů jmenuje například ženskou pěveckou skupinu Poľana z Jarabiny, dětský soubor Slniečko z Detvy či dětskou lidovou hudbu Malý Vtáčnik z Prievidze.

Strukturu letošního programu ovlivnilo také letošní 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Tuto událost návštěvníkům připomene hned několik akcí, mezi nimi například hudební pořad Jiřího Pavlici nazvaný Slnoce od Boga," dodal Krist.

Poprvé se festival Strážnice konal v roce 1946 a již od svého počátku měl podobu celostátních slavností. „Postupně začal představovat folklor nejen v jeho přirozené podobě, ale i v různých úpravách a stylizacích. Díky tomu dodnes zachovává kontakt mezi účinkujícími a diváky a zároveň umožňuje zapojení návštěvníků do festivalového dění, například právě při finále Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku," přiblížil historii Krist.

Festivalový program zaplní amfiteátry v zámeckém parku, vinohradnický areál i prostor před usedlostmi ve strážnickém skanzenu. Komorně laděné programy pořadatelé vsadili přímo do budovy zámku a tradicí se staly také hudební pořady, které hostí zámecká expozice lidových nástrojů.

Autor: Markéta Stulírová


5/2013

První vystoupení velkých forem v sezóně 2013 – IDET Brno 23. 5. 2013 a Setkání kultur v Mikulčicích 25. 5. 2013

Začátek další umělecké sezóny byl, jako každý rok, plný nového nadšení a očekávání. Velká jeviště, sály přeplněné diváky, nekonečný burácející potlesk a samozřejmě nezapomenutelná atmosféra letních folklorních festivalů plných tance a hudby. To vše bylo před námi. Nedočkavost i drobná nervozita byla vidět v očích nových členů, kterým se podařilo propracovat na taneční pozice v choreografiích, ale i u těch starších, kteří již mají mnohá jeviště ošlapaná. Týdny dřiny na zkouškách měly být konečně zúročeny před očima diváků.

Premiérové představení celosouborového pořadu Z každého rožku trošku, uskutečněné dne 23. 5. 2013 na BVV Brno v rámci IDET, bohužel, mnoho diváků nenavštívilo. Představení bylo uvedeno v téměř komorní atmosféře a sám moderátor pořadu naznačil, že každý účinkující si může najít svého diváka. Díky tomu měl každý v hledišti možnost vychutnat si profesionální výkony účinkujících s pocitem, že jsou věnovány jen jemu. Snad právě proto diváci odměnili snahu účinkujících dlouhým potleskem. První křest nováčků tak byl za námi a všichni doufali, že si větší počet diváků užijí na následujících představeních...

Následující představení konané 25. 5. 2013 v Mikulčicích u příležitosti oslav 1 150 výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu mělo, na rozdíl od toho předchozího, slibovat vysokou diváckou účast. Tentokrát ale našim představám nepřálo počasí. Silný déšť a velmi nízká teplota trápily organizátory již od ranních hodin. Stěrky a hadry byly povinnou výbavou, která nesměla při odjezdu do Mikulčic chybět. Kdo si oblékl gumáky a teplou bundu měl vyhráno.

Obavy z nedostatku diváků byly hned po příjezdu na místo rozptýleny. I v nepříznivém počasí se jich mnoho krčilo pod deštníky, aby mohli vidět připravený výroční program. My po příjezdu naopak rádi zůstali v teple autobusu a tajně doufali, že představení v tak chladném počasí nebudeme muset absolvovat. Možná atmosféra či kouzlo Památníku nebo jen štěstí nakonec přispělo k tomu, že krátce před zahájením představení ustal déšť a vítr a dokonce vysvitlo slunce. Diváci si tak mohli užít celosouborové představení ozářené slunečními paprsky a účinkující si z jeviště vychutnali uznání všech diváků.

Tímto dnem odstartovala sozóna, během níž, na rozdíl od předchozích let, kdy diváci potřebovali na představení deštníky a pláštěnky, při představení Ondráše naopak pršet přestává.

Autor: Lucie Benešová

Mikulčice 2013           Mikulčice plakát
 


4/2013

Soustředění a neveřejná generálka pořadu velkých forem Z každého rožku trošku VUS ONDRÁŠ ve Vyškově 19. – 21. 4. 2013

Víkendové soustředění ve Vyškově zakončené neveřejnou generálkou celosouborového programu, které letos proběhlo ve dnech 19. – 21. 4., je tradiční prověrkou všech členů souboru v tom, jak jsou připraveni na nadcházející sezónu. Několik měsíců dřiny tanečníků na sále a muzikantů na hudebnách se během dvou dnů sladí dohromady. Poslední tečku k dokonalosti přidají technici osvětlením a ozvučením, aby v neděli odpoledne mohlo vedení souboru kritickým pohledem zhlédnout připravený program. Ale začněme od začátku.

Již v pátek ráno musí být připraveny všechny kroje, rekvizity, nástroje a technika k převozu do Vyškova. Jako první vyráží tanečníci z řad zaměstnanců, aby začali co nejdříve připravovat prostory a nacvičovat. Amatérská část taneční složky startuje ze sídla Ondráše v odpoledních hodinách. Všem bylo jasné, že víkend nebude jen zábava, ale že to bude i dřina. Každý má proto plnou tašku triček, dresů, ručníků a někdo i obvazů a náplastí. Po příjezdu amatérské části taneční složky čeká všechny rychlá večeře a pak už jen nacvičování programu. Páteční zkouška končila ve 22:00 a všichni zúčastnění byli ještě plni elánu. Proto večer zdaleka nekončil a jeho hlavní náplní se stalo utužování kolektivu. Sobotní ráno už nebylo pro některé noční vytrvalce úplně lehké, ale všichni se i tak sešli připraveni k dalšímu tréninku. Skupinu tanečníků ve Vyškově doplnili v sobotu i muzikanti. Celé dopoledne, odpoledne i večer se tanečníci, muzikanti i zpěvačky snažili zdokonalovat jednotlivé části celosouborového programu a odstranit poslední chybičky. V neděli dopoledne ještě proběhlo poslední doladění detailů a došití posledních chybějících knoflíčků na krojích. Po obědě na místo přijelo vedení souboru a vše se chystalo na velkou generálku. Příprava celého souboru probíhala stejně, jako by mělo proběhnout veřejné vystoupení. Vše muselo být důkladně připraveno. Po víkendu plném tance a hraní by si spousta z našich členů dokázala představit zasloužený odpočinek. Místo toho všichni sbírali poslední zbytky sil k podání vynikajícího výkonu. Neveřejnou generálku uvedl moderátor, stejně jak tomu mělo být v nadcházející sezóně při každém představení, a pak se již mohl celý program rozběhnout. Jednotlivá taneční čísla plynula, účinkující se usmívali, jako by před sebou měli celé hlediště diváků a porota zapisovala své postřehy a připomínky. Celosouborový program byl připraven a sezóna mohla začít.

Autor: Lucie Benešová

 

generalka_vyskov1    generalka_vyskov2    sbor4     tanec3
 

Nalezeno 2 články

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

Znak_RGB
Jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru.

Ondráš - V Kubrej

Kalendář

prosinec 2018

prosinec 2018
poútstčtsone
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dětské taneční studio Ondrášek


Vzniklo v září 2006. Jeho předmětem činnosti je zejména výchova (příprava) budoucích tanečníků pro VUS ONDRÁŠ.