Aktuality

Folklorní déja vu - František Synek

Je tomu deset let, co po čtvrtstoletí úspěšného spolkového kulturního a společenského života, byla z důvodů insolvence ukončena činnost jedné z velkých organizací dětí a mládeže v naší, lidovou kulturou a tradicemi bohaté zemi. Zaniklo, v roce 1990 založené, Folklorní sdružení ČR.
Františku jménem FOS Jánošík Brno Ti děkuji za slova, které jsi napsal! Čenda Komárek
 celý článek

(459) Folklórní déjà vu

Je tomu deset let, co po čtvrtstoletí úspěšného spolkového kulturního a společenského života, byla z důvodů insolvence ukončena činnost jedné z velkých organizací dětí a mládeže v naší, lidovou kulturou a tradicemi bohaté zemi. Zaniklo, v roce 1990 založené, Folklorní sdružení ČR.

V době jejího vrcholu ji předseda Zdeněk Pšenica vždy charakterizoval slovy:  „Organizace má přes 400 členských folklorních souborů a 65 folklorních festivalů a slavností. Členy je přes 12.000 dospělých i dětí, tanečníků, zpěváků i hudebníků, řada jednotlivců, příznivců a milovníků české, moravské a slezské tradiční lidové kultury. Ústřední organizace se sídlem v Praze podporuje vznik regionálních uskupení v celé republice a úzce s nimi spolupracuje.“ Pro své členské kolektivy vydávala časopis, pořádala celostátní soutěž dětských zpěváků lidových písní, přehlídky dětských i dospělých folklorních souborů, taneční vzdělávací kurzy, vydávala metodické materiály a materiálové (taneční i písňové) sbírky, pořádala národní krojový ples, mezinárodní folklorní festival v Praze, podporovala  video- a fotodokumentaci v regionech pořádaných festivalů a slavností, starala se o ochranu práv kolektivních členů, zajišťovala finanční prostředky pro pořádání letních táborů či pořízení vybavení a doplnění krojové nebo nástrojové základny souborů. Souhrnně pro své členy zajišťovala pojištění, zvala zahraniční soubory k hostování, podporovala umělecká zahraniční turné svých členů. Střechová instituce sdružení byla členem několika mezinárodních organizací zabývajících se lidovou kulturou a folklorem a formou kvalitní a četné propagace šířila povědomí o našich tradicích po celém světě.

Jako zakládající člen sdružení jsem se na této činnosti výrazně podílel celých 18 let. Třetinu uvedené doby jako nejvyšší a dvě třetiny aktivního období jako druhý nejvyšší představitel organizace.

Z tohoto letmého ohlédnutí za téměř čtvrtstoletím poctivé každodenní práce představitelů střešní organizace, regionálních sdružení i jednotlivých členských kolektivů na mne padá bolest z úpadku sdružení a ztráty obrovské prestiže a iniciativy organizace, která zanikla z důvodů nejasností v jejím financování, způsobenými velkou ambiciózností programu a opakovaným nedostatkem prostředků na jeho krytí.  Letos na jaře jsem u hrobu nejvýraznějšího předsedy, který by se v tyto dny dožil 60 let, v mysli jménem bývalých členů poděkoval žijícím zainteresovaným kamarádům za léta nádherné spolupráce a těm, kteří již tento svět dle úradku Božího bohužel opustili, vyjádřil dlouhou, ale velmi smutnou vzpomínku… „Kamarádi! Byla to nádherná léta tvořivé a jedinečné spolupráce ve prospěch folklorního hnutí v našich končinách, léta velkého přátelství i krásných činů! Díky za ně! Zůstaly jen vzpomínky a mnohým pozůstalým oči pro pláč!“, končil jsem svá nevyřčená slova útěchy a rozjímání.

 

adresa:
Obřanská 646/13
Maloměřice, 614 00 Brno
tel: +420 724 803 290
email: brno@fosjanosik.cz
ID datová schránka: tbvh447