Aktuality

ZVEME VÁS na adventní koncert

Zveme všechny příznivce lidové písně v pátek 15. prosince 2023 v 18.00 do kostela J. A. Komenského, Červený kostel Brno, na tradiční koncert, tentokrát s názvem Z hvězdy vyšlo slunce. I tento rok převzala záštitu primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková, hlavními organizátory jsou Folklorní sdružení Jánošík Brno, z.s. a Československý legionář SPIA – Czech, z.s.
Prodej vstupenek v den představení na místě vystoupení od 17.00 hodin. Sleva 50% po předložení průkazů pro seniory, žáky, studenty a členy FOS Jánošík Brno.  Držitelé průkazů TP a ZTP, děti do 15 let vstup zdarma! Další informace na  www.fosjanosik.cz, případné dotazy na brno@fosjanosik.cz celý článek

     Z hvězdy vyšlo slunce

Adventní koncert věnovaný Domu pro Julii

Zveme všechny příznivce lidové písně v pátek 15. prosince 2023 v 18.00 do kostela J. A. Komenského, Červený kostel Brno, na tradiční koncert, tentokrát s názvem Z hvězdy vyšlo slunce. I tento rok převzala záštitu primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková, hlavními organizátory jsou Folklorní sdružení Jánošík Brno, z.s. a Československý legionář SPIA – Czech, z.s.

Jako každý rok i tentokrát se sejdeme v adventním čase, abychom se v předvánočním shonu na chvíli zastavili a zaposlouchali se do lidových písní, které tento nádherný čas oslavují.

Prvním koledníkem tohoto ročníku se stane cimbálová muzika Brněnského Valášku. Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek působí v Brně od roku 1975. Dnes je jedním z nejpočetnějších brněnských folklorních souborů, jehož členskou základnu tvoří 160 členů a 20 vedoucích. Má tři cimbálové muziky a pět tanečních skupin podle věku členů od pěti let až po nejstarší – převážně dospělou složku.

Taneční a hudební repertoár čerpá z Valašska s jeho subregiony a nejstarší kategorie také okrajově z přilehlého Luhačovického Zálesí. Vedoucí souboru tak předávají členům lidovou kulturu, kterou do prostředí jihomoravské metropole přinesli a s láskou pěstovali v minulých staletích rodáci z Valašska. Zároveň Brněnský Valášek udržuje kontakty se soubory a osobnostmi folkloru na Valašsku a jeho členové se pravidelně zúčastňují školení odzemku – typického mužského tance tohoto kraje.

Členové cimbálové muziky Brněnského Valášku pod vedením Pavla Trkana se sólisty a malým pěveckým dívčím sborem nám zpříjemní adventní období písněmi Čujte co je nového, U Betléma, Nastala nám dněs koleda…….. v hudební úpravě vedoucího muziky.

Další lahůdkou tohoto večera bude cimbálová muzika Cifra, jejíž vznik je datován do roku 1999 a vzešla z dětské cimbálové muziky Základní umělecké školy v Uherském Hradišti, kterou zde v průběhu 90. let založil pedagog Pavel Štulír. V roce 2000 se k muzice připojila taneční složka a vznikl Folklorní soubor Cifra, se kterým muzika spolupracovala do roku 2013. Ve svém repertoáru muzika zpracovává především etnografickou oblast Slovácka, dále písně s adventní a vánoční tematikou. Spolupracuje také s pěveckým sborem Viva la musica z Gymnázia v Uherském Hradišti, především na tříkrálových koncertech ve velehradské bazilice nebo v posledních dvou letech při natáčení pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka ve Slováckém divadle. Společně vydali vánoční CD Písně vánočního času (2016), muzika se podílela na natočení profilového CD dívčího sborku Kalinka z Babic Z uprimného srdca (2022). Pěvecký sbor se pravidelně účastní celostátní soutěžní přehlídky Gymnasia Cantant nebo v Uherském Hradišti spolupořádá Zpívání k 17. listopadu. Vedoucím muziky je Petr Číhal a za vznikem pěveckého sboru Viva la musica v roce 2010 stál Jakub Tomala, který je v čele tohoto tělesa doposud. V jejich podání uslyšíte nejen úpravy lidových koled (Pásli ovce valaši, Co sa stalo, přihodilo), ale také adventních duchovních písní (Z hvězdy vyšlo slunce, Jezu Kriste, Pane náš) a vlastní autorskou tvorbu (Píseň k sv. Františku Xaverskému, Obraz Panny Marie). Společným jmenovatelem je jejich upravovatel a autor Petr Číhal.

Stejně jako loni i letošní koncert s sebou nese i charitativní podtext. Bude věnován na podporu Domu pro Julii, z.ú., který je neziskovou organizací, zakládající dětský hospic a pomáhající rodinám, o jejichž vážně nemocné děti musí být postaráno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Financování neziskové organizace také zajišťuje nadační obchůdek Dobrý obchod pro Julii, který se nachází v obchodním centru MAX v Brně-Bystrci. Více informací o Domu pro Julii můžete nalézt na webových stránkách www.dumprojulii.com.

Vstupné 200,-

Vstupenky je možné vstupenky zakoupit v předprodeji Mini Garage (muzeum autíček), Tábor 943/14, Brno, (www.minigarageBrno.cz; info@minigaragebrno.cz) (otevřeno: ÚT až PÁ 15.00 – 19.00 hodin / SO, NE 10.00 – 18.00 hodin)

Prodej vstupenek v den představení na místě vystoupení od 17.00 hodin. Sleva 50% po předložení průkazů pro seniory, žáky, studenty a členy FOS Jánošík Brno.  Držitelé průkazů TP a ZTP, děti do 15 let vstup zdarma! Další informace na  www.fosjanosik.cz, případné dotazy na brno@fosjanosik.cz

Helena Brzobohatá,

Čestmír Komárek, Petr Číhal

adresa:
Obřanská 646/13
Maloměřice, 614 00 Brno
tel: +420 724 803 290
email: brno@fosjanosik.cz
ID datová schránka: tbvh447