22. ročník F SCÉNA 2019

Máme za sebou již dvaadvacátý ročník letních folklorních večerů F scéna 2019. Tento rok zcela nově v jiných prostorách, a to v unikátním a jedinečném prostředí Biskupského dvora, nacházejícího se pod katedrálou svatého Petra a Pavla. Všechny představení F scény proběhly v rámci 10. výročí projektu „Léto na Biskupském dvoře“. Od čtvrtka do neděle mělo publikum možnost zhlédnout hned několik souborů z různých koutů naší vlasti, docestovali za námi i muzikanti ze Slovenska a sobotní odpoledne zpestřilo vystoupení tří dětských souborů. celý článek

 Ondrášova

Brno, 27. 8. 2019

22. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA 2019

ve dnech 22. - 25. srpna 2019

v rámci 10. výročí projektu Léto na Biskupském dvoře, BRNO

Máme za sebou již dvaadvacátý ročník letních folklorních večerů F scéna 2019. Tento rok zcela nově v jiných prostorách, a to v unikátním a jedinečném prostředí Biskupského dvora, nacházejícího se pod katedrálou svatého Petra a Pavla. Všechny představení F scény proběhly v rámci 10. výročí projektu „Léto na Biskupském dvoře“. Od čtvrtka do neděle mělo publikum možnost zhlédnout hned několik souborů z různých koutů naší vlasti, docestovali za námi i muzikanti ze Slovenska a sobotní odpoledne zpestřilo vystoupení tří dětských souborů.

Pořadateli 22. ročníku letních folklorních večerů F scéna 2019 byli Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno pro Nadační fond Modrý Hroch a dále koprodukce SNIP & CO, reklamní společnost a Městské divadlo Brno ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, Ochranným svazem autorským a Společností pro lidové tradice Jihomoravského kraje. Záštitu převzali JUDr. Markéta Vaňková, primátorka statutárního města Brna, JUDr. Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje a taktéž prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., člen správní rady Nadačního fondu Modrý hroch. Projekt byl realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

První polovinu čtvrtečního večera odstartoval F Scénu koncert Vrchárskeho orchestru ĺudových nástrojov pod vedením Juraja Pecníka, rodáka z Čerína u Banské Bystrice. Místo rodiště uvádíme záměrně. Napovídá totiž, který kraj je Juraji Pecníkovi celoživotně nejbližší a jaké melodie a písně se rozezněly Biskupským dvorem. Samozřejmě se jedná o nádherný region Podpolaní. Diváci si mohli vychutnat skvělá čísla jako například Ponickie čardáše, Heráčovskie cifry či Zbojnícke očové, ve kterých muzikanti přesvědčili, že ovládají své hudební nástroje a zpěváci a zpěvačky disponují nádhernými hlasy.

Druhá polovina zahajovacího večera pak pokračovala v odlišném duchu. Taneční soubor Hradišťan, který se svou tvorbou pohybuje na pomezí žánrů a stylů, předvedl scénické provedení KYTICE Bohuslava Martinů. Toto dílo se skládá z osmi částí – Předehra, Sestra Travička Selanka, Kravárky (Volání pasaček), Intráda, Milá nad rodinu, Koleda a Milá a smrt. Tyto jedinečné taneční vizualizace, vkusně podpořené projektovanou animací, podtrhly silný emocionální náboj tohoto hudebního díla. Je třeba zmínit, že taneční soubor Hradišťan dlouhodobě funguje pod choreografickým vedením Ladislavy Košíkové a tanečníci byli doprovázeni nahrávkou tohoto jedinečného díla v podání České filharmonie, Pražského filharmonického sboru a Kühnova dětského sboru pod taktovkou Karla Ančerla z roku 1956.

Páteční večer byl opět ve znamení slovenského folkloru a to v podání ostravského folklorního souboru Šmykňa. Ten od jeho založení vedou manželé Eva a Jiří Machačovi. A jak napověděl název jejich pořadu „Krížom, krážom“, se Šmykňou jsme zavítali do různých folklorních regionů celého Slovenska. Tanečníci nás zavedli do Terchovej v zahajovacím čísle Veru sme my chlapci. Potěšili se tanci z Myjavy s názvem Do vysoka či si užili tanců Krůcené a čardáše z Ondrašovce. Skvělá cimbálová muzika pak provedla diváky slovenskými regiony v číslech Čo si mi sluboval, Povice vy mojej ženě či Ja som človek.

Sobotní odpoledne diváky na Biskupském dvoře potěšily svým vystoupením tři dětské folklorní soubory. Javorníček z Brna zpracovává převážně region Valaška, Dolinečka ze Starého Města je věrná svému regionu a přilehlému okolí a Jatelinka z Moravské Nové Vsi se věnuje převážně oblasti Podluží. Celý den pak v prostoru Biskupského dvora probíhal edukační program Nadace Modrý hroch, který vtipnou a hravou formou učí děti prevenci úrazů.

V sobotu večer za námi do Brna dorazili muzikanti a tanečníci z Čech, konkrétně plzeňský lidový soubor Mladina. Diváky nadchli svým „folklórním divadlem“ s názvem Psohlavci. Na jevišti před námi ožil příběh statečných chodských vesničanů, kteří v 17. století bojovali za svá historická práva, sociální spravedlnost a národní svobodu. V podání Mladiny a díky jejich autentického projevu to byl skvělý zážitek. Za Mladinu uvedeme tři jména: vedoucí muziky Jan Voves, vedoucí taneční skupiny Libor Hnát a organizační vedoucí Hynek Macák.

Nedělní první polovinu horkého letního odpoledne zahájil Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská. Pod taktovkou Petra Kolaře, profesora brněnské konzervatoře a ředitele kůru Katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, nám Beseda předvedla písňovou sborovou tvorbou Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a dalších.

O závěrečné představení letošní F scény se postaralo Taneční divadlo BUFO z Prahy slavného choreografa, známého z jeho častého hostování v divadlech po celé České republice, Martina Packa. Jejich vystoupení se setkalo s velkým úspěchem svým tanečním humorem, plným sarkasmu a ironie, což jsou základní stavební prvky, kterými tento soubor oslovuje diváka. Předvedli nám to v taneční grotesce s již příznačným názvem “Tadáda dip tadáda“.  

I v neděli probíhal v rámci celého vystoupení edukační programu pod taktovkou Nadace Modrý hroch. Jsme rádi, že jsme mohli přispět této nadaci částkou 10.000,- Kč a zároveň samotná nadace vybrala ve svém informačním stánku částku 11.500,- Kč. Tato krásná částka je výrazem hluboké úcty k práci, kterou Nadace Modrý hroch prokazuje malým nemocným pacientům Fakultní nemocnice Brno. A je to také vizitkou nádherného soucítění všech lidí, kteří milují folklor.

Rok 2019 byl ve znamení velkých změn a sami jsme jej pracovně označovali za „nultý“ ročník. Vše, kromě folklóru totiž bylo nové. Hráli jsme v jiném prostoru a také ve zcela jiném čase. Je zřejmé, že si diváci musí nejdříve zvyknout na tyto novinky, ale již v průběhu konání jsme měli velmi vstřícné ohlasy. Prostředí Biskupského dvora skýtá velký potenciál nejen svou nádherou a intimitou, ale má také velmi pěkné zázemí v prostorách Moravského zemského muzea. Jsme si jisti, že tato novinka bude ku prospěchu dalších ročníků a těšíme se tak na další ročníky F Scény.

 

adresa:
Obřanská 646/13
Maloměřice, 614 00 Brno
tel: +420 724 803 290
email: brno@fosjanosik.cz
ID datová schránka: tbvh447